Hraničné kontroly v Schengene by sa mali do decembra skončiť

Plán Európskej komisie vyzýva, aby od leta začala fungovať nová pohraničná a pobrežná stráž EÚ, ako aj na pomoc Grécku pri zabezpečovaní jeho hraníc s Tureckom. Brusel 4. marca (WebNoviny.sk) – Kontroly na hraniciach, ktoré brzdia voľný pohyb v schengenskom priestore, by mali byť do decembra zrušené, uviedla dnes Európska komisia (EK), keď predstavovala nový plán, ako lepšie zvládať utečeneckú krízu.

Výhody voľného pohybu v Schengene normálne využíva 26 krajín. Niektoré z nich však od septembra v snahe zabrániť prílevu migrantov opätovne zaviedli hraničné kontroly. V súčasnosti sú aktívne v Belgicku, Dánsku, Nemecku, Nórsku, Rakúsku a Švédsku a brzdia voľný pohyb osôb, čo vedie k „významným ekonomickým nákladom“, varovala dnes EK.

Exekutíva EÚ odhaduje, že opätovné plné zavedenie hraničných kontrol v rámci Schengenu by si vyžiadalo okamžité priame náklady vo výške od päť do 18 miliárd eur, informovala tlačová agentúra DPA.
Cestná doprava tovaru by bola drahšia, pracovníci by strácali čas pri prekračovaní hraníc a turistov by to mohlo odradiť od cestovania v rámci Európy, predpovedala EK.

Uviedla, že je pripravená umožniť hraničné kontroly do konca roka, ale plán, ktorý dnes predstavila, vyzýva na zrušenie všetkých kontrol na hraniciach do decembra, aby sa schengenský priestor vrátil do konca roka k normálnemu stavu. Tento proces musí sprevádzať lepšia ochrana vonkajších hraníc Schengenu a ukončenie praxe, že juhoeurópske krajiny iba presúvajú cez svoje územia migrantov, ktorí sa chcú dostať do bohatých krajín severnej a západnej Európy.

Plán EK vyzýva, aby od leta začala fungovať nová pohraničná a pobrežná stráž EÚ, ako aj na pomoc Grécku pri zabezpečovaní jeho hraníc s Tureckom. „Obnovenie schengenského priestoru, bez kontrol na vnútorných hraniciach, je… to najdôležitejšie pre EÚ ako celok,“ napísala EK členským krajín a Európskemu parlamentu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2016