Hidradenitídu správne diagnostikujú len pätine pacientov

Hidradenitída (hidradenitis suppurativa) je chronické kožné ochorenie spojené s poruchou autoimunity, ktoré sa prejavuje v oblastiach pazúch, pozadia, slabín v okolí vonkajších pohlavných orgánov a u žien pod prsiami. BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Hidradenitída je bolestivé kožné ochorenie, ktoré správne diagnostikujú iba 19 percentám pacientov. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornili slovenskí lekári. Príčinou vysokého počtu nesprávne diagnostikovaných pacientov je podľa nich slabé povedomie o ochorení nielen u laickej, ale i časti odbornej verejnosti. Pre vážnosť choroby a jej dôsledky na kvalitu života pacientov je podľa odborníkov dôležité o hidradenitíde hovoriť.

Hidradenitída (hidradenitis suppurativa) je chronické kožné ochorenie spojené s poruchou autoimunity, ktoré sa prejavuje v oblastiach pazúch, pozadia, slabín v okolí vonkajších pohlavných orgánov a u žien pod prsiami. U pacienta sa v týchto miestach upchávajú a praskajú vlasové folikuly, do ktorých ústia pachové potné žľazy, čo spôsobuje bolestivý zápal. Ten následne podmieňuje tvorbu abscesov, fistúl a jaziev v koži. Okrem bolesti však pacienti čelia aj nepríjemnému zapáchajúcemu výtoku z týchto oblastí.

Ako na besede vysvetlil Juraj Péč z Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin, toto ochorenie nie je frekventované. Podľa štatistík ním trpí približne jedno percento populácie, pričom drvivá väčšina pacientov má ľahkú poruchu. Pri závažnom štádiu sa však podľa Péča nabaľujú ďalšie komplikácie, v niektorých prípadoch hrozí aj vznik rakoviny kože. Medzi rizikové faktory patria nadváha, fajčenie a rodinná anamnéza. Hidradenitída zväčša prepukne po puberte a postihuje viac ženy ako mužov. Ako tiež Péč upozornil, pre slabé povedomie o ochorení v niektorých prípadoch trvá osem rokov, kým sa pacient dozvie správnu diagnózu.

Podľa Lindy Katony zo psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch, hidradenitída okrem bolestivých fyzických prejavov zasahuje aj sebavedomie a celkové psychické prežívanie pacienta. „Nie každý človek má nejaké psychické ťažkosti. Určite ho to zasahuje v malej miere, ale sú ľudia, ktorí sú citlivejší a horšie vnímajú tieto kožné prejavy,“ uviedla, pričom tiež vysvetlila, že okrem fyzickej bolesti pacienti s hidradenitídou môžu prežívať aj psychickú bolesť. Hidradenitída navyše narúša sexuálny život a spôsobuje traumy, ktoré z pocitu hanby a menejcennosti potláčajú. Ako tiež uviedla Katona, táto diagnóza je najzaťažujúcejším kožným ochorením, pričom každý piaty pacient vykazuje známky depresívnej symptomatiky.

Spôsob liečby hidradenitídy podľa Juraja Péča závisí od štádia ochorenia. Pri ľahkej forme používajú lekári masti, antiseptické roztoky alebo antibiotiká. Pokročilejšie štádiá si vyžadujú chirurgický zásah, počas ktorého sa odstraňuje poškodená koža. V súčasnosti sa pri liečbe používa aj biologická liečba, ktorá výrazne pomáha zredukovať rozsah ochorenia, a tak minimalizovať zápalové prejavy, zmierniť výtok a bolestivosť. Pre pacientov s hidradenitídou je k dispozícii aj psychologická liečba, ktorá má potlačiť spomínané negatívne psychické dôsledky ochorenia.

Záujemcovia a záujemkyne sa o hidradenitíde môžu detailnejšie oboznámiť aj na webstránkach www.hsonline.sk a www.bodkacik.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. apríla 2016