Gréci si utiahnu opasky, parlament schválil rozpočet

Rozpočet Grécka na rok 2017 predpokladá zvýšenie príjmov o vyše miliardu eur prostredníctvom nových daní a škrty vo výdavkoch o viac ako miliardu eur.ATÉNY 11. decembra (WebNoviny.sk) – Grécky parlament schválil štátny rozpočet na rok 2017, ktorého súčasťou sú aj naďalej úsporné opatrenia. Rozpočet predpokladá zvýšenie príjmov o vyše 1 mld. eur prostredníctvom nových, väčšinou nepriamych daní. Zároveň sa v rozpočte plánuje zníženie výdavkov o viac ako 1 mld. eur. Rozpočet schválila vládna koalícia, v ktorej dominuje ľavica, pričom proti boli všetky ostatné strany. Za návrh rozpočtu v sobotu hlasovalo 152 poslancov, proti bolo 146 zákonodarcov.

Napriek pokračujúcim úsporným opatreniam grécky premiér Alexis Tsipras predpovedá, že rok 2017 bude pre krajinu „historickým medzníkom“ s rastom ekonomiky o 2,7 percenta. Zdôraznil, že jeho vláda v roku 2016 dosiahla primárny prebytok rozpočtu, ktorý je viac ako dvojnásobne vyšší oproti pôvodnej prognóze. Tsipras ďalej uviedol, že terajšie hodnotenie tretieho programu pomoci Grécku sa čoskoro ukončí bez dodatočných úsporných opatrení.

Rozpočtový úrad parlamentu však uviedol, že kombinácia dodatočných daní a škrtov vo výdavkoch bude z krátkodobého hľadisku ekonomiku oslabovať. Okrem toho minister financií Euclid Tsakalotos v parlamente potvrdil, že Medzinárodný menový fond žiada dodatočné opatrenia, vrátane zníženia miezd a penzií, v sume 4,5 mld. eur od roku 2019 a tiež znižovanie počtu zamestnancov verejného sektora.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. decembra 2016