Gréci ohlásili rozsiahle štrajky proti úspornému programu

Popredné odborové zväzy ADEDY a GSEE, združujúce pracovníkov gréckeho verejného a súkromného sektora, ohlásili protestné akcie vo forme 48-hodinového „generálneho“ štrajku.

Atény 5. mája (WebNoviny.sk) – Grécki námorníci ohlásili dnes štvordňový štrajk na protest proti novému programu úspor, o ktorom by mal parlament v Aténach hlasovať v nedeľu večer. Podľa údajov, ktoré priniesla agentúra DPA, bude od piatka 6.00 h miestneho času (5.00 h SELČ) až do budúceho utorka ráno úplne pozastavená trajektová doprava v Egejskom mori, čo pre ostrovy bez leteckého spojenia znamená „prakticky odrezanie od okolitého sveta“.

Popredné odborové zväzy ADEDY a GSEE, združujúce pracovníkov gréckeho verejného a súkromného sektora, takisto ohlásili protestné akcie vo forme 48-hodinového „generálneho“ štrajku. Očakáva sa, že štrajkovať budú pracovníci škôl, ministerstiev a iných štátnych inštitúcií.

Nasledujúce tri dni nebudú pracovať ani grécki železničiari či smetiari. V piatok a v sobotu bude prerušená premávka verejnej dopravy v Aténach.

Grécke odbory vyzývajú svojich členov, aby sa od piatka do nedele zúčastňovali na demonštráciách proti vládnemu programu, ktorého súčasťou sú dodatočné dôchodkové škrty a zvyšovanie daní. Schválenie týchto opatrení má priniesť štátu úspory vo výške 1,8 miliardy eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016