Foto: Pokrstili špeciálny IC vlak Macejko, ktorý bude premávať počas MS 2019 v Bratislave a Košiciach

404865_mg_4747 676x451.jpg

KOŠICE 4. marca (WebNoviny.sk) – Počas blížiacich sa hokejových majstrovstiev sveta 2019 v Košiciach a Bratislave (10. – 26. mája) budú môcť fanúšikovia využiť posilnené vlakové spojenie.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví v deň zápasov slovenskej reprezentácie v Košiciach sedem mimoriadnych vlakov. Železničný dopravca v pondelok v Košiciach pokrstil aj špeciálny IC vlak Macejko, ktorému meno prepožičal oficiálny maskot majstrovstiev sveta.

Fanzóna pre športových fanúšikov

Hokejový IC vlak Macejko premáva od prvej zmeny vlakovej dopravy 3. marca z odchodom z Bratislavy denne o 6.01 h a príchodom do Košíc o 10.48 h. V dňoch zápasov slovenskej reprezentácie bude toto pravidelné IC posilnené o štyri vozne II. triedy a spoločenský vozeň.

„Chceme ho pripraviť tak, aby sa v ňom mohli rozoberať niektoré situácie a udalosti zo zápasov. Mala by to byť taká fanzóna pre športových fanúšikov počas cestovania,“ uviedol člen predstavenstva ZSSK, ktorý sa stal dopravným partnerom svetového šampionátu Karol Martinček.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Krst špeciálneho IC vlaku Macejko

Po zápasoch slovenskej reprezentácia vypraví ZSSK špeciálny vlak IC Macejko, ktorý pôjde mimo grafikonu s odchodom plánovaným o 23:17 z Košíc a príchodom o 03:58 do Bratislavy. Stáť bude v staniciach Poprad-Tatry, Liptovský Mikuláš, Žilina, Trenčín a Trnava. Tento vlak ale bude pružne reagovať na vzniknutú situáciu počas zápasov Slovenska.

„Budeme v úzkom kontakte so štadiónom a ak by sa predlžovalo, tak tento vlak to bude reflektovať a počká na fanúšikov tak, aby ich mohol odviesť smerom do Bratislavy,“ vysvetlila riaditeľka komunikácie MS Michaela Grendelová. Zároveň zdôraznila, že vlaky patria v súčasnosti k jedným z najekologickejších spôsobov dopravy a k zavádzaniu tzv. „zelených opatrení“ sa hlási aj organizačný výbor MS 2019.

Každý cestujúci dostane fanúšikovský šál

Martinček dodal, že špeciálny IC vlak Macejko doplní klasické spoje, ktoré spoločnosť denne vypraví aj počas majstrovstiev na trase Bratislava – Košice a späť, po štyri každým smerom. V noci po zápasoch Slovenska je podľa neho cesta do Bratislavy možná aj rýchlikom Zemplín, ktorý z Košíc vyráža o 23:45 a do Bratislavy prichádza okolo 6:00.

„Tento rýchlik však musí dodržiavať grafikon,“ upozornil Martinček. Ako dodal, cena lístkov na špeciálny vlak je štandardná ako v klasickom IC vlaku. Kapacita bude vypravovaná podľa naplnenia do maximálneho počtu 13 vagónov, čo predstavuje približne 700 – 800 ľudí.

Každý cestujúci dostane v mimoriadnom vlaku od národného dopravcu fanúšikovský šál. ZSSK zároveň pripravila špeciálnu hokejovú stránku www.vlakomnahokej.sk. V priebehu marca ZSSK spustí aj kampaň Vlakom na hokej.

Najvhodnejšie formy cestovania

Krstnými rodičmi IC vlaku Macejko, ktorých hokejovú podobu vozňov navrhol dizajnér Stano Malák, sa stali hokejoví reprezentanti a v súčasnosti hráči HC Košice Ján Laco a Ladislav Nagy. „Je to dobrá myšlienka s tým, že to bude aj flexibilné, čo sa týka odchodov po zápasoch, takže vidím to ako veľký benefit,“ uviedol k zaradeniu špeciálneho vlaku strieborný medailista z MS 2012 Ján Laco.

„Keďže medzi Bratislavou a Košicami ešte nie je diaľnica, práve železnica, alebo lietadlo, sú najvhodnejšie formy cestovania. Sám som do Bratislavy chodil často vlakom a je to vynikajúci komfort, kde sa dá najesť i oddýchnuť si,“ dodal majster sveta z roku 2002 a bronzový zo šampionátu v roku 2003 Ladislav Nagy.

Vo štvrtok 28. februára sa spustila záverečná fáza predaja vstupeniek na jednotlivé zápasy šampionátu. Ako v tejto súvislosti uviedla Grendelová, lístky na zápasy slovenského tímu aktuálne nie sú k dispozícii, ale stále sa v predaji ešte môžu objaviť.

„Je tam niekoľko technických blokácií, ktoré musíme držať kvôli stavbe mediálnej tribúny, počtu štúdií, ktoré budeme mať v hale a podľa marketingových plnení. Ešte je ale možné, že pár vstupeniek sa na zápasy Slovenska do predaja dostane. Neviem ale v akom objeme, ani kedy,“ povedala Grendelová. Podobná situácia je aj s českou reprezentáciou v Bratislave. Na ostatné zápasy ešte denné lístky k dispozícii sú.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2019, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Pokrstili špeciálny IC vlak Macejko, ktorý bude premávať počas MS 2019 v Bratislave a Košiciach © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2019