Foto: Ochranári postavili pri niektorých cestách zábrany, dôvodom je jarná migrácia žiab

404692_zaby.jpg

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – S príchodom teplejšieho počasia sa už opäť začala jarná migrácia žiab, ktoré od marca do apríla prekonávajú niekedy aj niekoľkokilometrovú cestu z lesov k vode, kde nakladú vajíčka.

Plánujú vybudovať žabochod

Už tradične im pri tom pomáhajú dobrovoľníci, aby neskončili pod kolesami áut. Aj tento rok zamestnanci Správ Chránených krajinných oblastí Záhorie a Malé Karpaty vybudovali zábrany pri frekventovanej ceste z Hradišta pod Vrátnom do Brezovej pod Bradlom.

V minulosti na tomto úseku dochádzalo k úhynom stoviek žiab a mlokov práve počas ich jarnej migrácie. Ochranári preto plánujú vybudovať na tomto úseku v blízkej budúcnosti žabochod.

Tento rok hneď v prvých dňoch jarnej migrácie už zachránili 130 mlokov bodkovaných a 160 skokanov štíhlych, ktoré preniesli do neďalekej mokrade.

Vernosť k jednému miestu

Pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická takzvaná vernosť k miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka. Sú schopné rozmnožovať sa iba na týchto miestach. V prípade premiestnenia na inú lokalitu môžu stratiť schopnosť rozmnožovania, či dokonca zahynúť.

Typickým predstaviteľom je ropucha obyčajná, ktorá je najčastejšou obeťou kolízií počas migračných ťahov. No častými obeťami sú aj ďalšie druhy ako ropucha zelená, rosnička zelená, skokan hnedý či mlok obyčajný.

Viac k témam: ochranári zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Ochranári postavili pri niektorých cestách zábrany, dôvodom je jarná migrácia žiab © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2019