Firma Hyperloop predstavila prepojenie Bratislavy a Viedne

Podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini, spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom prijali zástupcov rakúskej vlády a spoločnosti Hyperloop Transportation Technologie.

BRATISLAVA 21. apríla (WebNoviny.sk) – Podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini, spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom vo štvrtok prijali zástupcov rakúskej vlády a spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies (HTT) a jej generálneho riaditeľa Dirka Ahlborna. Na rokovaní Ahlborn oficiálne predstavil myšlienku projektu prepojenia Bratislavy a Viedne technológiou hyperloop, ktorý by bol prvým takýmto projektom v Európe. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Počas stretnutia boli prezentované základné predstavy o možnej spolupráci pri realizácii tohto projektu. „Slovensko bolo prezentované ako krajina otvorená novým výzvam v oblasti nových technológií. Podobné projekty môžu pre Slovensko priniesť unikátne možnosti ako prepojiť oblasti dopravy, udržateľnej energie, IT bezpečnosti, vedy a výskumu,“ uviedol úrad vlády.

V marci priniesol portál Cnet.com informáciu, ktorú prebrali aj ďalšie médiá, že HTT postaví hyperloop v Bratislave do roku 2020. Samotná firma hovorila len o dohode, ktorá priblíži stavbu. Potvrdila však, že bratislavský hyperloop by mal neskôr prepojiť Viedeň a Budapešť.

Hyperloop je pôvodná myšlienka Elona Muska. Ide o projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. Slnečná energia je generovaná zo slnečných panelov umiestených na povrchu rúr, a tak by koncept mohol byť použitý aj ako generátor čistej energie. V súčasnosti koncept Hyperloopu rozvíjajú firmy Hyperloop Technologies a HTT. Obe budujú testovaciu dráhu v Kalifornii. Koncept kapsúl sa ešte len tvorí, funkčný prototyp zatiaľ neexistuje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. apríla 2016