Finančná riaditeľka Huawei žaluje Kanadu, jej zatknutie bolo údajne nezákonné a svojvoľné

371319_huawei 676x451.jpg

BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Finančná riaditeľka čínskej spoločnosti Huawei podala žalobu na kanadské úrady, ktoré obviňuje z „vážneho porušenia“ jej občianskych práv. Informoval o tom v pondelok portál bbc.com.

Skutočné dôvody zadržania

Meng Wan-čou, ktorú zatkli v decembri na letisku vo Vancouveri, v súčasnosti čaká na rozhodnutie o vydaní do USA. V žalobe, ktorú podľa bbc.com podala ešte v piatok, tvrdí, že jej zatknutie bolo „nezákonné“ a „svojvoľné“.

Kanadskú vládu, pohraničnú službu a políciu obviňuje, že ju neinformovali o skutočných dôvodoch zadržania, ani o jej práve na obhajcu a práve nevypovedať.

Porušila sankcie USA voči Iránu

Meng Wan-čou, dcéru zakladateľa spoločnosti Huawei, zatkli 1. decembra na žiadosť USA, ktoré následne požiadali Kanadu o jej vydanie. Washington manažérku obviňuje, že klamala bankám o obchodoch spoločnosti s Iránom, čím porušila sankcie zo strany USA voči Teheránu.

Meng Wan-čou prepustili na kauciu a v súčasnosti žije v jednom z dvoch domov, ktoré vlastní vo Vancouveri. V stredu by sa mala postaviť pred súd, ktorý určí dátum vypočúvania v súvislosti s vydaním do USA.

Viac k témam: Huawei
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančná riaditeľka Huawei žaluje Kanadu, jej zatknutie bolo údajne nezákonné a svojvoľné © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2019