Filipíny má po silnom zemetrasení zasiahnuť cunami, úrady nariadili evakuáciu

515289_philippines_earthquake_35809 676x518.jpg

2.12.2023 (SITA.sk) – V sobotu v noci udrelo pri južných Filipínach silné zemetrasenie s predbežným magnitúdom 7,6. Filipínske úrady vydali výstrahu pred vlnami cunami.

Zemetrasenie udrelo pri ostrove Mindanao o 22:37 miestneho času, pričom vychádzalo z hĺbky 32 kilometrov, uviedla Geologická služba Spojených štátov (USGS). Zatiaľ nie sú správy o škodách a obetiach.

Úrady nariadili evakuáciu

Tichomorské centrum varovania pred cunami uviedlo, že vzhľadom na magnitúdo a lokalitu by vlny cunami mohli zasiahnuť južné Filipíny a časti Indonézie, Palau a Malajzie.

Teresito Bacolcol z Filipínskeho ústavu vulkanológie a seizmológie pre agentúru AP povedal, že odporučili obyvateľom pozdĺž pobrežia provincií Surigao del Sur a Davao Oriental, aby sa okamžite evakuovali na vyššie položené miesta alebo viac do vnútrozemia.

Výška cunami sa môže meniť

Majitelia lodí v prístavoch, ústiach riek alebo plytkých pobrežných vodách pri oboch provinciách by mali zabezpečiť svoje plavidlá a vzdialiť sa od nábrežia. Lode, ktoré sa už nachádzajú na mori, by mali zostať v hlbokých vodách, kým im neodporučia inak.

Bacolcol na základe magnitúda uviedol, že môže udrieť cunami o výške jedného metra, ale v uzavretých zátokách, zálivoch a úžinách to môže byť viac.

Viac k témam: Cunami, Zemetrasenie
Zdroj: SITA.sk – Filipíny má po silnom zemetrasení zasiahnuť cunami, úrady nariadili evakuáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

2. decembra 2023