Ficova pozícia je pevná, Smer schválil nových podpredsedov

Novými podpredsedami Smeru-SD sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga.PREŠOV 10. decembra (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico naďalej povedie Smer-SD. Do funkcie ho 359 hlasmi opätovne zvolili delegáti na sneme v Prešove. Na čele strany stojí od jej vzniku.

Novými podpredsedami Smeru-SD sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga. Podpredsedami aj naďalej zostávajú Marek Maďarič, Peter Kažimír, Peter Pellegrini a Robert Kaliňák. Najviac hlasov z podpredsedov získal Pellegrini 348. Kažimíra podporilo 345 delegátov, Kaliňáka 318, Maďariča a Blanára 311 a Žigu 300.

Odporúčame:

Fico: Smeráci zleniveli, strana čelí útokom médií a opozície

Video: Smerákov vítal na sneme transparent s Bašternákom

Juraj Blanár je členom Smeru od vzniku strany, teda od roku 2000. Následne od roku 2001 pôsobil ako okresný predseda Žilina a v septembri toho istého roka sa stal krajským predsedom strany Smer-SD v Žilinskom kraji. V roku 2002 bol zvolený za poslanca NR SR. V parlamente pôsobí dodnes. Od roku 2006 je zároveň predsedom Žilinského samosprávneho kraja.

Peter Žiga bol prvýkrát zvolený do parlamentu v roku 2006. Následne bol vymenovaný za štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR. Po parlamentných voľbách v roku 2010 sa stal poslancom NR SR. Pôsobil ako predseda Výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva. Po predčasných parlamentných voľbách v marci 2012 bol zvolený za poslanca NR SR, ale mandát poslanca si neuplatňoval, nakoľko bol vymenovaný do funkcie ministra životného prostredia.

Po voľbách v roku 2016 sa stal ministrom hospodárstva. Ako minister životného prostredia naštartoval veľký program výstavby protipovodňových opatrení a bol aj pri prebratí vodnej elektrárne v Gabčíkove do rúk štátu. Presadil zákaz ťažby uránu, ústavný zákaz vývozu vody. Ako minister hospodárstva bol počas predsedníctva pri prijatí medzinárodnej zmluvy EÚ s Kanadou o voľnom obchode alebo pri príchode významných investorov, naposledy veľkého japonského koncernu do Košíc. Ešte v minulom volebnom období sa podieľal na príchode megainvestície Jaguar Land Rover.

Pavol Paška a Dušan Čaplovič v sobotu vo funkciách podpredsedov skončili, delegáti ich však zvolili za členov predsedníctva strany. Fico Paškovu kandidatúru do predsedníctva zdôvodnil tým, že úspešne dotiahol do konca integráciu stredoľavého politického priestoru, o čom môže pravica len snívať. Aj preto je podľa Fica Smer-SD v súčasnosti dominantnou stranou od stredu doľava. „Nemožno opomenúť ani jeho pôsobenie ako dvojnásobného predsedu NR SR. Pavol Paška má zásluhu na tom, že od Smeru-SD nikdy neodišiel žiaden poslanec,“ povedal Fico. Skúsenosti Pašku podľa Fica budú pre predsedníctvo cenné.

Strana Smer-SD v sobotu na sneme v Prešove opäť odmenila deviatich svojich členov zlatými odznakmi za vykonanú prácu. Ide o tradíciu, ktorá sa opakuje na sneme každý rok. Na snem v sobotu bolo pozvaných 417 delegátov, z nich do Prešova prišlo 385.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. decembra 2016