Fico: Je správne, že sme počkali so schvaľovaním SK PRES

„Pokúsime sa v Bratislave vytvoriť také podmienky, aby to bol skutočne neformálny summit, summit, ktorý veľmi jasne povie, ako ďalej bude pokračovať Európska únia,“ povedal o neformálnej schôdzke európskych lídrov, ktorá čaká Bratislavu v polovici septembra.

BRUSEL/BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico považuje za veľmi správe, že Slovensko počkalo so schvaľovaním programu predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES) až na posledný možný dátum, a to štvrtok 30. júna. Uviedol to dnes po skončení summitu v Bruseli. „Je veľmi správne, že sme čakali so schvaľovaním programu predsedníctva, lebo sme vedeli, že summit môže priniesť veľmi významné posolstvá,“ povedal premiér. Za jeden z najvýznamnejších momentov predsedníctva možno považovať aj bratislavský summit, teda neformálne stretnutie 27 lídrov Únie, ktorí budú diskutovať o jej budúcnosti.

Premiér priznal, že naša agenda bude ovplyvnená odchodom Veľkej Británie z EÚ, migráciou, ale aj terorizmom. Do popredia si ale Slovensko podľa neho stavia témy, z ktorých môžu benefitovať všetci. Slovensko chce takisto zdôrazniť to pozitívne. „Európska únia ponúka veľa pozitívneho, len akoby sme neboli schopní toto pozitívne pretaviť do zrozumiteľnej reči a ponúknuť to ľuďom,“ uviedol Fico s tým, že presadzovanie pozitívnej agendy neznamená, že budeme mlčať o veciach, ktoré nefungujú. Naopak, práve veci ako migračnú politiku treba podľa neho zmeniť.

S migračnou politikou nemožno pokračovať

Budeme určite hovoriť o pozitívnych veciach, ktoré dnes Európska únia ponúka, budeme hovoriť o novej forme komunikácie s európskou verejnosťou, ale verím, že budeme aj veľmi jasne hovoriť o politikách, ktoré potrebujú zmenu,“ povedal Fico s tým, že ak drvivá väčšina obyvateľov EÚ odmieta súčasnú migračnú politiku, nemožno s ňou pokračovať do budúcnosti. „Ak dnes je veľká nespokojnosť s hospodárskou politikou EÚ, musíme prísť s novými víziami aj výzvami, ktoré môžu byť pre ľudí dostatočne atraktívne, aby považovali projekt Európskej únie naďalej za atraktívny,“ poznamenal.

Fica v súvislosti so začiatkom predsedníctva čaká program už vo štvrtok. „Myslím si, že význam zajtrajšieho dňa a piatku je o to väčší, že sa v Bratislave budeme stretávať nie iba slávnostne, že budeme preberať nie iba predsedníctvo, ale bude to v znamení všetkých rozhodnutí z uplynulých dní,“ povedal šéf slovenskej exekutívy s tým, že charakter nadchádzajúcich stretnutí bude hlavne pracovný. Čaká ho stretnutie so zahraničnými novinármi či stretnutie s Európskou komisiou, ktoré bude pokračovať aj v piatok. „Ja osobne mám pocit, že preberáme predsedníctvo vo veľmi pracovnej atmosfére,“ dodal.

Summit má jasne povedať, ako bude pokračovať EÚ

Slovenské predsedníctvo čaká aj už avizovaný bratislavský summit. V polovici septembra príde do Bratislavy 27 lídrov členských krajín EÚ, ktorí budú diskutovať o budúcnosti Únie. Presný dátum Fico ešte konkretizovať nechcel, čaká na potvrdenie od všetkých lídrov. Ako dodal, ide v podstate o výnimočnú vec, keďže summity sa konávajú v Bruseli. „Je to v posledných rokoch výnimka, aby sa lídri členských štátov Európskej únie stretávali v inom meste ako je Brusel. Ak si dobre pamätám, takéto ostatné stretnutie bolo v Lisabone a súviselo s podpisom Lisabonskej zmluvy, odvtedy sme sa stretávali len v Bruseli,“ dodal predseda vlády.

Pokúsime sa v Bratislave vytvoriť také podmienky, aby to bol skutočne neformálny summit, summit, ktorý veľmi jasne povie, ako ďalej bude pokračovať Európska únia. Chcem však veľmi presvedčivo povedať, že nikto nemá záujem ísť do zmluvnej základne. Nikto nemá záujem meniť elementárne zmluvy, ktoré upravujú fungovanie EÚ,“ priblížil svoju predstavu neformálneho summitu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. júna 2016