Fico hovoril o slovenskom predsedníctve, máme byť na čo hrdí

Predseda vlády Robert Fico v závere návštevy Štrasburgu zhodnotil, že bratislavský septembrový summit bola výnimočná udalosť.

BRATISLAVA 13. decembra (od vyslanej redaktorky Kataríny Zaťkovej – SITA) – Slovenské predsedníctvo bolo jedným z najúspešnejších predsedníctiev, aké Rada Európskej únie zažila.

Povedal to v Štrasburgu predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Ako dodal, nie je to kompliment preto, že je obdobie Vianoc, ale preto, lebo takých lídrov, ako predstavilo Slovensko, by mala mať Európa viac.

Odporúčame:

Fico v Štrasburgu odhalil bustu Alexandra Dubčeka

Predsedníctvo zhodnotí doma

Predseda vlády Robert Fico v závere návštevy Štrasburgu zhodnotil, že bratislavský septembrový summit bola výnimočná udalosť. „Potrebovali sme povedať, že chceme pokračovať v tomto projekte EÚ,“ povedal s tým, že po brexite musel prísť jasný odkaz, inak by mohla byť kríza ešte horšia.

Povedali sme, čomu sa chceme venovať. Trvali sme na tom, že musíme uzatvoriť lepšie vonkajšie hranice, tlačili sme na to,“ povedal v súvislosti s migračnou krízou. Dodal, že nie je tu na to, aby slovenské predsedníctvo hodnotil, ale so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničia Ivanom Korčokom predsedníctvo zhodnotí doma . „Ale myslím si, že máme byť na čo hrdí,“ doplnil Fico.

Mrzí ma, že doma sme sa nezomkli, ale naopak. Prišiel špinavý útok na ministra Miroslava Lajčáka. Je to mydlová bublina, ktorá spôsobila obrovské škody na jeho imidži diplomata,“ povedal premiér s tým, že očakáva moment, keď predložia všetky dôkazy a ľudia, ktorí to spôsobili, sa budú musieť ospravedlniť.

Talianska europoslankyňa kritizovala Slovensko

Odhalenie busty Alexandra Dubčeka v Európskom parlamente vníma Fico ako výborný spôsob prezentácie tejto osobnosti, myšlienky ktorej boli veľmi silné aj v 80. rokoch minulého storočia. „Busta bude prevezená do Bruselu do Európskeho parlamentu, kde bude umiestnená natrvalo,“ dodal s tým, že je to umelecké dielo sochára Teodora Baníka.

V pléne europarlamentu v Štrasburgu vystúpila talianska europoslankyňa Mara Bizzotto, ktorá kritizovala, že Slovensko od EÚ získava veľa peňazí, ale dostatočne neprispieva do EÚ. Fico však s jej názorom nesúhlasí. Podľa neho talianske firmy čerpajú množstvo európskych peňazí. „EÚ je o solidarite. Slovensko pomohlo aj Ukrajine. My sme otočili stovky migrantov v Gabčíkove. EÚ je aj o odstraňovaní regionálnych rozdielov. Eurofondy sú nástrojom na odstraňovanie rozdielov,“ povedal s tým, že Taliansko malo lepšie strážiť vonkajšie hranice.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. decembra 2016