Federer sa odhlásil z Roland Garros, jeho séria sa skončila

Tridsaťštyriročný bazilejský rodák dosiaľ naposledy chýbal v hlavnej singlovej súťaži na veľkej štvorke na newyorských US Open 1999.

PARÍŽ 19. mája (WebNoviny.sk) – Švajčiarsky tenista Roger Federer sa odhlásil z druhého grandslamového turnaja sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (22. mája – 5. júna). Informoval o tom prostredníctvom svojho verifikovaného prezentačného konta na facebooku: „S ľútosťou oznamujem, že som sa rozhodol tento rok nehrať na French Open.“ Federer si v stredu zatrénoval v dejisku, čo po predchádzajúcich negatívnych chýroch vzbudilo optimizmus, ten však napokon bol predčasný.

S mojím fyzickým stavom je to sústavne čoraz lepšie, ale stále nie 100-percentné. Cítil som, že by som podstúpil zbytočné riziko, ak by som hral a pritom na to nebol naplno pripravený. Rozhodnutie sa nerodilo ľahko, ale pristúpil som k nemu v záujme odohrania zvyšku sezóny a predĺženia celej mojej kariéry. Zostávam taký motivovaný a odhodlaný, ako som bol vždy. Mojím zámerom je dosiahnuť najvyššiu úroveň fyzického stavu, kým sa vrátim na ATP World Tour na nastávajúcu časť sezóny na tráve. Ospravedlňujem sa mojím fanúšikom v Paríži a už teraz sa veľmi teším na návrat na Roland Garros v roku 2017,“ uviedol Federer.

Zaujímavým sprievodným faktom je nepriame potvrdenie ambície pokračovať v aktívnej činnosti aj po olympijskej sezóne. Neprítomnosť Federera na RG 2016 znamená, že Španiel Rafael Nadal sa v rámci nasadenie posunul z piateho na štvrtý post, takže s lídrom hodnotenia Novakom Djokovičom zo Srbska sa bude môcť stretnúť najskôr v semifinále (dosiaľ prichádzalo do úvahy už štvrťfinále).

Už v utorok web Basler Zeitung zverejnil text o absencii Federera na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2016 pre pretrvávajúce problémy s chrbtom. Článok síce neskôr stiahli, ale internetom koloval screenshot, zdieľal ho napríklad špecializovaný portál Punto de Break.

Niekdajší líder svetového rebríčka Federer pre problémy s chrbtom ubudol z „pavúka“ prípravného turnaja ATP World Tour Masters 1000 v Madride a na rovnako hodnotnom minulotýždňovom podujatí v Ríme vo štvrtok prehral v osemfinálovom 3. kole s Rakúšanom Dominicom Thiemom, pričom po vydarenom vstupe do tohto turnaja vyhlásil, že vzhľadom na okolnosti považuje útok na trofej za nesplniteľnú misiu.

Tridsaťštyriročný bazilejský rodák Federer dosiaľ naposledy chýbal v hlavnej singlovej súťaži na veľkej štvorke na newyorských US Open 1999. Medzičasom nazbieral rekordných 17 trofejí vo dvojhre na Majors (na rozšírenie kolekcie čaká od Wimbledonu 2012), na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska triumfoval v sezóne 2009.

Momentálne tretí muž svetového rebríčka ATP Federer absolvoval v „main draw“ 65 grandslamových turnajov bez prerušenia, v tomto smere je absolútnym rekordérom. U žien vedie Japonka Ai Sugijamová, ktorá zaznamenala 62 štartov za sebou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. mája 2016