Favoritom tureckých volieb je Erdogan, jeho oponent označil situáciu za referendum o budúcom smerovaní

493291_serbia_turkey_57028 da079f0885dc4a80b7ae03ca3b3b3fdb 676x438.jpg

28.5.2023 (SITA.sk) – Turci sa v nedeľu vracajú k volebným urnám v druhom kole prezidentských volieb, v ktorých rozhodnú či súčasná hlava štátu Recep Tayyip Erdoğan zostane pri moci aj na ďalšie volebné obdobie.

Prvé kolo volieb

Jeho oponent Kemal Kılıçdaroğlu, ktorého podporuje opozičná aliancia, označil voľby za referendum o budúcom smerovaní Turecka.

Volebné miestnosti sa otvorili o 8:00 miestneho času a zatvoriť by sa mali o 17:00. Informujú o tom spravodajský portál BBC a agentúra AP. Svoj hlas môže odovzdať viac ako 64 miliónov voličov. Turci v zahraničí už hlasovali.

Prvé kolo tureckých prezidentských volieb sa odohralo 14. mája. Erdoğan získal 49,5 percenta hlasov, zatiaľ čo Kılıçdaroğlu mal 44,9 percenta. Volebná účasť bola viac ako 87 percent a očakáva sa, že aj v nedeľu bude silná účasť voličov.

Nečestné praktiky

Favoritom nedeľňajšieho hlasovania je Erdoğan, ktorý sľubuje novú éru zjednotenia krajiny v „tureckom storočí“.

Kılıçdaroğlu sľúbil obnovenie demokratickejšej spoločnosti, zlepšenie hospodárskej situácie návratom ku konvenčnejšej politike a zlepšenie vzťahov so Západom, pred druhým kolom však zostril rétoriku a zaviazal sa aj repatriovať utečencov a vylúčil mierové rokovania s kurdskými militantmi.

Pred druhým kolom Kılıçdaroğlu obvinil svojho rivala z nečestných praktík, tým, že zablokoval jeho textové správy voličom, zatiaľ čo prezidentove správy prechádzali.

Zabránenie falšovania hlasov

Opozičné strany vysielajú dobrovoľníkov v snahe zabrániť falšovaniu hlasov. Medzinárodní pozorovatelia po prvom kole hovorili o nerovných podmienkach, nič však nenaznačovalo, že akékoľvek nezrovnalosti v hlasovaní by zmenili výsledok.

Kampaň pred hlasovaním sa nevyhla vzájomnému osočovaniu kandidátov. Kılıçdaroğlu obvinil Erdoğana z toho, že je zbabelý a skrýva sa pred spravodlivými voľbami. Prezident zas povedal, že jeho rival je na strane „teroristov“, čím odkazoval na kurdských militantov.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Turecku
Zdroj: SITA.sk – Favoritom tureckých volieb je Erdogan, jeho oponent označil situáciu za referendum o budúcom smerovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

28. mája 2023