Exprezident Morales dostal v Mexiku politický azyl, dočasnou hlavou Bolívie je Jeanine Áňez

429096_morales 676x451.jpg

12.11.2019 (Webnoviny.sk) – Mexiko udelilo politický azyl bývalému bolívijskému prezidentovi Evovi Moralesovi. Stalo sa tak deň po tom, čo rezignoval na svoju funkciu. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter niekdajšia bolívijská hlava štátu napísala, že ho bolí, že musí svoju krajinu opustiť, ale vráti sa s väčšou „silou a energiou„. Mexický minister zahraničných vecí potvrdil, že Morales už nasadol do ich vládneho lietadla a smeruje do Mexika.

Pochybné víťazstvo

Medzičasom šéf bolívijskej armády nariadil vojakom, aby pomohli polícii, ktorá sa dostávala do stretov s Moralesovými podporovateľmi. Zhruba 20 ľudí sa zranilo pri potýčkach.

Morales rezignoval v nedeľu po tom, ako Organizácia amerických štátov (OAS) spochybnila platnosť októbrových prezidentských volieb a vyzvala na anulovanie ich výsledkov a tiež po tom, ako ho šéf bolívijskej armády následne vyzval, aby odstúpil a po týždňoch protestov umožnil znovunastolenie stability v krajine.

Exprezident, ktorý bol vo funkcii takmer 14 rokov, čelil nátlaku na odstúpenie od pochybného víťazstva vo voľbách z 20. októbra. Jeho znovuzvolenie vyvolalo vlnu protestyov, ktoré si vyžiadali troch mŕtvych.

Dočasná prezidentka

Dočasnou prezidentkou Bolívie po Moralesovom odchode bude podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňez. „Túto výzvu beriem na seba len s jediným cieľom – vyhlásiť nové voľby. Toto je jednoducho prechodná fáza,“ vyhlásila politička.

Áňez oznámila, že bude dočasnou hlavou štátu po tom, čo zo svojich funkcií odstúpili viceprezident Álvaro García, predsedníčka Senátu Adriana Salvatierra i predseda dolnej komory parlamentu Victor Borda, ktorí boli v poradí na prevzatie moci. Na vyhlásenie nových volieb má dočasná hlava štátu podľa ústavy 90 dní.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Mexiko, politický azyl, prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezident Morales dostal v Mexiku politický azyl, dočasnou hlavou Bolívie je Jeanine Áňez © SITA Všetky práva vyhradené.

12. novembra 2019