Euroskeptici sa dostali do národného zhromaždenia vo Walese

Strana UKIP chce úspech využiť na to, aby v rámci referenda o členstve Británie v Európskej únii podporila kampaň za vystúpenie z EÚ.Londýn 6. mája (WebNoviny.sk) – Pravicová euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) sa po štvrtkových voľbách prebojovala do 60-miestneho národného zhromaždenia vo Walese.

Strana sa zaviazala, že tento úspech využije na to, aby v rámci referenda o členstve Británie v Európskej únii podporila kampaň za vystúpenie z EÚ, píše agentúra DPA.

Labouristická strana si zabezpečila 29 kresiel a kontrolu waleského zhromaždenia aj na piate volebné obdobie, oproti roku 2011 však stratila jeden mandát. Vládnuť sa jej podarí s menšinovým alebo koaličným kabinetom.

Podiel labouristov sa oproti 43 percentám v roku 2011 znížil na 35 percent. UKIP obsadí sedem kresiel. Ďalšími politickými zoskupeniami, ktoré sa dostali do regionálneho parlamentu, sú Waleská strana s 12 kreslami, Konzervatívna strana s 11 mandátmi a Liberálni demokrati s jedným.

V regionálnych voľbách do národného zhromaždenia vo Walese mohlo hlasovať 1,02 milióna oprávnených voličov, účasť dosiahla 41 percent.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. mája 2016