Erdogan: Slobodné médiá sú dôležité pre silu demokracie

Organizácia Reportéri bez hraníc zaradila Turecko na 149. priečku v 180-miestnom rebríčku krajín v závislosti od miery slobody tlače.Istanbul 10. januára (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý je kritizovaný za zasahovanie do práce médií vo svojej krajine, dnes vo vyhlásení vydanom pri príležitosti Dňa novinárov v Turecku zdôraznil dôležitosť slobody slova.

„Médiá by mali byť nezávislé. (…) Demokracia je taká silná, ako slobodní sú jej novinári,“ uvádza sa v Erdoganovom vyhlásení. Erdogan však súčasne upozornil, že slobodu slova si neslobodno zamieňať s nezodpovednosťou.

Organizácia Reportéri bez hraníc zaradila Turecko na 149. priečku v 180-miestnom rebríčku krajín v závislosti od miery slobody tlače, čo pre Turecko nie je lichotivé umiestnenie. Tamojší novinári stále čelia rastúcemu tlaku zo strany Erdogana a jeho vlády.

Prezident Erdogan osobne podal trestné oznámenie na šéfredaktora denníka Cumhuriyet Cana Dündara a jeho kolegu Erdema Güla. Obaja teraz čakajú na začiatok súdneho procesu, v ktorom sa budú zodpovedať vo veci obvinenia zo špionáže a terorizmu.

Erdogan v dnes zverejnenom vyhlásení varuje aj pred „čiernou propagandou“ šírenou prostredníctvom sociálnych sietí. Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomína, že medzi odporcami súčasnej tureckej vlády je mimoriadne obľúbená najmä sieť Twitter. Úrady v minulosti v Turecku opakovane zablokovali prístup k Twitteru, čo vyvolalo veľkú kritiku zahraničia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. januára 2016