Dvaja väznení Palestínčania držia už 73 dní hladovku

Právna zástupkyňa tejto dvojice väzňov Ahlám Hadádová uviedla, že izraelské väzenské úrady väzbu jej klientom ešte minulý mesiac pozastavili.RÁMALLÁH 12. decembra (WebNoviny.sk) – Už 73 dní držia protestnú hladovku dvaja mladí Palestínčania, ktorých v Izraeli väznia bez formálnych obvinení. Podľa pondelkového vyjadrenia jedného z palestínskych aktivistov sú obaja muži na hranici medzi životom a smrťou.

Kadúra Fáris, ktorý je predsedom spolku bývalých palestínskych väzňov, uviedol, že 19-ročný Anas Šadíd a 29-ročný Ahmad abú Fára sú v takom zlom stave, že by mohli „kedykoľvek zomrieť“.

Právna zástupkyňa tejto dvojice väzňov Ahlám Hadádová uviedla, že izraelské väzenské úrady väzbu jej klientom ešte minulý mesiac pozastavili. Tí sa však napriek tomu rozhodli v hladovke pokračovať aj po prevoze do nemocnice, pričom od izraelskej strany požadovali prepustenie bez akýchkoľvek podmienok. Izraelská väzenská služba sa k prípadu vyjadriť odmietla.

Viacero Palestínčanov si v uplynulých rokoch zvolilo práve hladovku ako vhodný spôsob protestu proti tzv. administratívnej väzbe, čo je opatrenie umožňujúce zadržiavať v Izraeli osoby podozrivé z terorizmu bez súdu či obžaloby.

Proti takejto procedúre sa vyslovili tiež viacerí európski diplomati, ktorí minulý týždeň uviedli, že v Izraeli je momentálne takto väznených asi 700 osôb, čo je dvojnásobne viac než pred 18 mesiacmi.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. decembra 2016