Dolár posilnil voči euru a menovému košu

Možnosť, že Fed do konca roka postupne až v troch krokoch zvýši úrokové sadzby, pripustili dvaja vysokí predstavitelia americkej centrálnej banky.LONDÝN 18. mája (WebNoviny.sk) – Dolár v stredu zaznamenal trojtýždňové maximum voči euru aj menovému košu, keď údaje z americkej ekonomiky podporili očakávania, že Federálny rezervný systém (Fed) v USA čoskoro zvýši úrokové sadzby. Spotrebiteľské ceny v USA v apríli rástli najrýchlejším tempom za viac ako tri roky a silné zotavenie naznačili aj údaje o nových stavebných povoleniach a priemyselnej produkcii.

Možnosť, že Fed do konca roka postupne až v troch krokoch zvýši úrokové sadzby, pripustili dvaja vysokí predstavitelia americkej centrálnej banky. Pozornosť trhov sa zameriava na protokol z aprílového zasadnutia, ktorý zverejní centrálna banka neskôr v stredu. Ten by mal signalizovať, akým tempom plánuje Fed ďalej zvyšovať úrokové sadzby.

Dolárový index posilnil o 0,4 % na 94,99 bodu a dostal sa najvyššie od 25. apríla. Euro voči doláru kleslo na trojtýždňové dno 1,1255 USD/EUR a dolár oproti jenu posilnil o 0,3 % na 109,50 JPY/USD.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2016