Do Česka príde z Turecka do konca leta 88 Sýrčanov

Českej republike sa zoširoka vyhýbajú aj nelegálni migranti. Praha 13. mája (WebNoviny.sk) – Česká republika chce v rámci presídľovacieho mechanizmu do júna budúceho roka prijať takmer 400 utečencov. Česko už požiadalo Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) o začatie presídľovania a oznámilo, že počas štyroch mesiacov prijme prvých 88 Sýrčanov z Turecka.

Informácie priniesol spravodajský portál Novinky.cz. Záujem utečencov o presídlenie do ČR je veľmi malý, ako ukázala nedávna minulosť a prípad skupiny Iračanov. Tí sa buď vrátili do vlasti, alebo odišli do Nemecka. Česká vláda následne rozhodla o ukončení tohto projektu. Českej republike sa zoširoka vyhýbajú aj nelegálni migranti. Do Talianska a Grécka prichádzajú po desaťtisícoch, ale polícia v ČR ich od vlaňajšieho júna zadržala 3481.

Podľa pravidelnej správy českého ministerstva vnútra o migrácii, ktorú má k dispozícii denník Právo, sa Česku „stále silná migračná vlna vyhýba a zachytení sú buď jedinci, alebo malé skupiny“. V druhej polovici apríla podľa správy zadržali 39 nelegálnych migrantov v Stredočeskom, Juhomoravskom a Plzenskom kraji. Išlo o 27 Afgancov, osem Ukrajincov, troch Pakistancov a jedného Palestínčana. O medzinárodnú ochranu požiadalo české úrady počas rovnakého obdobia len 66 osôb – medzi nimi 17 Ukrajincov, osem Vietnamcov, osem Rusov a sedem Arménov.

Na základe dohody EÚ a Turecka čaká podľa správy na presídlenie do štátov únie 18.000 osôb. ČR deklarovala pripravenosť zúčastniť sa na realizácii presídľovania sýrskych utečencov z Turecka do výšky svojho dobrovoľného presídľovacieho záväzku z 20. júna 2015, teda 348 osôb.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2016