Desiatky osobností podávajú trestné oznámenie za portrét Stalina na zjazde KSS (foto)

504939_347869734_264857912775637_8712632420083659409_n 676x567.jpg

29.5.2023 (SITA.sk) – Banskobystrický poslanec David Kapusta podáva trestné oznámenie v súvislosti s konaním desiateho zjazdu Komunistickej strany Slovenska (KSS), ktorý sa konal 20. mája v Banskej Bystrici v priestoroch Robotníckeho domu.

Je názoru, že došlo k propagácii a nepriamemu schvaľovaniu nedemokratických zločinných režimov. Informoval o tom v tlačovej správe David Kapusta.

Plaketa s Husákovou podobizňou

Ako uviedol Denník N, pódium bolo vyzdobené portrétmi filozofa Karola Marxa, lídra sovietskych boľševikov Vladimira Iľjiča Lenina a Josifa Vissarionoviča Stalina, ktorý sa považuje za jedného z najväčších masových vrahov v dejinách. Vedenie KSS na zjazde darovalo predsedovi Slovenskej národnej strany (SNS) Andrejovi Dankovi plaketu s Husákovou podobizňou.

Komunistická strana Slovenska je registrovaná a má právo na existenciu. Problémovým je zobrazovanie diktátora Stalina a symbolov režimu, ktorý zdegradoval pôvodné myšlienky marxizmu a aplikáciu komunizmu realizoval v réžii totalitných ideológií a režimov. V totalitnom režime pod vedením Stalina bola zavedená neobmedzená vláda jednej strany, v ktorej čele stojí vodca. K realizácii svojich cieľov používal Stalin brutálne násilie a masový teror. Celkový počet obetí ľudských životov sa väčšinou odhaduje na 20 miliónov osôb, aj keď existujú aj oveľa vyššie odhady,” vysvetľuje Kapusta. Dodal, že perzekúcie a prenasledovanie odporcov komunistického režimu v Československu boli riadené a podporované Stalinovým režimom.

Zobrazovanie diktátorov

Poslanec upozorňuje aj na etický a ľudský rozmer zobrazovania diktátorov. „Ako sa cítia ľudia, ktorí boli priamo perzekvovaní bývalým totalitným režimom? Ako by sa cítia rodiny ľudí, ktorí boli popravení a nespravodlivo súdení Komunistickou stranou/ŠTB v 50. rokoch minulého storočia? Je to ľudsky veľmi necitlivé a spoločensky nemravné,“ spresnil.

Kapusta sa obrátil na Úrad špeciálnej prokuratúry. Myslí si, že mohlo dôjsť k trestným činom propagácie ideológie, ktorá kedysi smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd osôb alebo k účelovému nepriamemu schvaľovaniu zločinov režimu založeného na komunistickej ideológii či prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

K textu oznámenia sa okrem Kapustu pridali Milan Lichý, Hana Kasová, Martin Úradníček, Viera Dubačová, Ivana Figuli, Diana Javorčíková, Alžbeta Lukáčová, Pavol Puskeiler, Andrej Leitner, Jozef Sedilek, Ivan Babic, Csilla Dropová, Ľudmila Priehodová, Miroslav Lupták, Milan Mehéš , Peter Rusnák, Peter Medveď, Martina Strmeňová, Diana Javorčíková, Tomáš Laube, Ivan Chorvát, Zuzana Úradníčková, Andrej Čierny.

Viac k témam: Diktátor, Komunisti, Komunistická strana, Trestné oznámenie
Zdroj: SITA.sk – Desiatky osobností podávajú trestné oznámenie za portrét Stalina na zjazde KSS (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

29. mája 2023