Demokraciu treba neustále chrániť, podľa Albrightovej je nebezpečná nenávisť aj nacionalizmus

405686_madeleine albright 676x451.jpeg

8.10.2020 (Webnoviny.sk) – Súčasná pandémia koronavírusu okrem zdravotných, politických či ekonomických dôsledkov so sebou prináša otázku, ako bude vyzerať budúcnosť demokracie v „post-covidovom“ svete.

Viac o téme: Koronavírus

Tá momentálne čelí omnoho väčšiemu počtu nástrah ako v minulosti, zhodli sa účastníci štvrtkovej diskusie v rámci bezpečnostnej konferencie Globsec Forum 2020 v Bratislave.

Potreba chrániť demokraciu

Podľa niekdajšej ministerky zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovej by mala existovať neustála potreba chrániť demokraciu.

„Nachádzame sa v zložitých časoch, v ktorých sa vládnutie stalo veľmi problematické. Ľudia sa chcú s niečím stotožňovať, no ak jedna identita začne nenávidieť druhú, vzniká nacionalizmus,“ poznamenala 83-ročná rodáčka z Prahy.

EÚ ako záchranné lano pre demokraciu

Ako neskôr nadviazala česká europoslankyňa Věra Jourová, v súčasnom období môžeme sledovať nárast nenávistných prejavov, čo „slúži ako zelené svetlo pre mnohých vodcov“.

Práve združovanie sa štátov v organizácii ako Európska únia predstavuje pre demokraciu akési záchranné lano.

„EÚ bola vždy zárukou, že sa nevráti režim spred roku 1989,“ dodala 56-ročná právnička, ktorá sa domnieva, že demokracii sa dostáva veľmi málo ochrany.

Viac k témam: demokracia, Globsec Forum 2020, Koronavírus, Pandémia, šírenie nenávisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Demokraciu treba neustále chrániť, podľa Albrightovej je nebezpečná nenávisť aj nacionalizmus © SITA Všetky práva vyhradené.

8. októbra 2020