Dánska polícia začala prichádzajúcim utečencom brať peniaze

Takéto opatrenie má pomôcť pri pokrývaní nákladov na ubytovanie a stravovanie migrantov, ale je aj pokusom, ako pre nich urobiť Dánsko menej príťažlivým. Kodaň 30. júna (WebNoviny.sk) – Migrantom prichádzajúcim do Dánska zhabala tamojšia polícia prvýkrát peniaze na základe kontroverzného zákona, ktorý začal platiť pred piatimi mesiacmi. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenie policajného hovorcu Pera Fiiga.

Uvedený zákon bol uplatnený v prípade troch žien a dvoch mužov, ktorí si priniesli do Dánska peniaze v celkovej hodnote približne 129.600 dánskych korún (17.425 eur). V utorok neskoro večer ich zatkli na letisku v Kodani, keďže používali sfalšované pasy.

Policajný hovorca dodal, že zatknuté osoby vo veku 26-35 rokov okamžite požiadali v Dánsku o azyl. Na základe novoprijatého zákona musia utečenci a iní migranti odovzdať dánskym orgánom cennosti a peniaze s hodnotou vyššou ako 10.000 korún (1345 eur).

Takéto opatrenie má pomôcť pri pokrývaní nákladov na ubytovanie a stravovanie migrantov, ale je aj pokusom, ako pre nich urobiť Dánsko menej príťažlivým. Kritici ho však označujú za ponižujúce a neľudské.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. júna 2016