Daňovým poradcom chýba pri novele o daniach odborná diskusia, ministerstvo financií to odmieta

358843_thinkstockphotos 520123222 676x451.jpg

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Daňovým poradcom chýba pri príprave úplne nového znenia zákona o dani z príjmov odborná diskusia. Hrozí pritom podľa nich, že nový zákon nebude obsahovať koncepčné zmeny, alebo budú pripravené narýchlo a neprejdú diskusiou s odbornou verejnosťou.

Nový zákon, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť od začiatku budúceho roka, sa pripravuje na ministerstve financií, ktoré však tvrdenia Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) odmieta. Hovorí dokonca, že „bez hanby klamú“.

Problémy s interpretáciou zákona

SKDP uviedla, že nedostatok času na diskusiu s odborníkmi môže viesť k neskorším problémom s interpretáciou zákona. Daňoví poradcovia pritom v rámci konzultácie k predbežnej informácii o pripravovanom zákone predložili viac ako 40 návrhov. Tie smerovali okrem iného k zmenám v odpočte daňovej straty, spočítavaní strát a ich odpočtu od základu dane či zrušeniu podmienenia daňovej uznateľnosti výdavkov po zaplatení.

Ministerstvo však podľa vlastného vyhlásenia nový návrh intenzívne komunikuje s odbornou verejnosťou, o čom svedčia aj takmer dve desiatky subjektov, s ktorými sa zástupcovia rezortu počas dvoch mesiacov k pripravovanému zákonu stretli.

„Jasne to svedčí o tom, že Ministerstvo financií SR pristupuje k príprave zákona veľmi zodpovedne. Okrem rokovaní so zástupcami SKDP sme konzultovali pripravované zmeny aj s daňovými poradcami veľkých poradenských firiem, daňovými oddeleniami komôr, profesijnými združeniami a inými,“ uvádza sa v reakcii ministerstva.

Ešte bude priestor na diskusiu

Podnety z týchto konzultácií ministerstvo vyhodnocuje. „Po vyhodnotení všetkých pripomienok bude nový zákon predmetom štandardného medzirezortného pripomienkového konania, kde bude opätovne priestor na diskusiu,“ uvádza s tým, že v januári navyše zverejnilo analýzu zjednodušenia výpočtu základu dane pre malé a stredné podniky, ktorú vzala na vedomie vláda.

„V analýze sú už zapracované mnohé z námetov, o ktorých hovorí SKDP, napríklad odpočet daňovej straty. Čo sa týka ďalších návrhov SKDP – ide o návrhy s priamym negatívnym dopadom na príjmy štátneho rozpočtu, preto je najskôr potrebné vyčísliť ich dopady,“ uvádza rezort financií.

Viac k témam: dane, Ministerstvo financií SR, Slovenská komora daňových poradcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Daňovým poradcom chýba pri novele o daniach odborná diskusia, ministerstvo financií to odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2019