Dankova SNS navrhuje, aby 15-percentná korporátna daň začala platiť omnoho skôr

393066_andrej danko 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Vládna strana SNS navrhuje znížiť daň z príjmov právnických osôb o šesť percentuálnych bodov na 15 % už aj na zdaňovacie obdobie, ktoré firmám začína v tomto roku.

Hoci návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorý národniari predložili do parlamentu, počíta s účinnosťou od 1. januára 2020, v prechodnom ustanovení hovorí, že znížená sadzba sa bude uplatňovať aj na zdaňovacie obdobie po 1. januári 2019.

Výnimkou majú byť skrátené zdaňovacie obdobia, napríklad vstupom do likvidácie či vyhlásením konkurzu, kde sa má až do budúceho roka uplatňovať sadzba dane 21 %.

Stimulovanie prílevu investícií

Od roku 2020 by sa nová navrhovaná sadzba korporátnej dane na úrovni 15 % mala uplatňovať na všetky spoločnosti a to aj v prípade osobitného základu dane pri presune majetku daňovníka, odchode daňovníka alebo presune podnikateľskej činnosti daňovníka do zahraničia z dôvodu rovnakého zaobchádzania s týmito základmi dane.

SNS sa pri predloženom návrhu odvoláva na Programové vyhlásenie vlády. Zníženie sadzby o šesť percentuálnych bodov si pritom podľa národniarov Slovensko môže dovoliť aj pre  zvyšovanie efektívnosti výberu daní a taktiež pre rýchlejší rast hospodárstva.

„Zároveň, zníženie sadzby dane umožní nielen stimulovanie prílevu nových investícií často podporené aj dodatočnými stimulmi a daňovými úľavami. Rovnako tak je možné očakávať aj generovanie domáceho inovačného potenciálu, ktorý predstavuje základný stavebný pilier pre rozvoj ekonomiky štátu v odvetviach hospodárstva s vysokou pridanou hodnotou a ktorý priamo súvisí s nástupom technologických zmien a ich budúcich štrukturálnych dopadov,“ uvádzajú poslanci SNS v predloženom návrhu.

Najatraktívnejšia daň pre investorov

Slovensko sa tak podľa predkladateľov znížením korporátnej dane na 15 % zaradí medzi krajiny s najatraktívnejšou sadzbou dane z pohľadu investorov spomedzi členských štátov Európskej únie a vytvoria sa tiež priaznivé podmienky pre domáce právnické osoby v čase vysokej investičnej potreby. Navyše sa podľa SNS preukázalo, že výber dane z príjmov právnických osôb rastie aj napriek predchádzajúcemu zníženiu sadzby z 22 % na 21 %.

„Krátkodobý negatívny vplyv na príjmovú časť štátneho rozpočtu by mal byť v budúcnosti nahradený pozitívnym vplyvom na príjmovú časť štátneho rozpočtu z dôvodu efektívnejšieho výberu dane, prípadne z dôvodu nárastu počtu podnikateľských subjektov a kapitálu, ktorý v konečnom dôsledku podlieha dani,“ uvádza sa v návrhu.

Viac k témam: dane, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Dankova SNS navrhuje, aby 15-percentná korporátna daň začala platiť omnoho skôr © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2019