Dankova SNS chce, aby prevádzky spoločného stravovania povinne uvádzali pôvod mäsa

402104_thinkstockphotos 628483380 676x451.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) prostredníctvom svojej poslankyne NR SR Evy Antošovej už predložila do parlamentu návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý sa zaoberá prístupnosťou informácie o krajine pôvodu mäsa použitého v zariadeniach spoločného stravovania.

Informácie o krajine pôvodu mäsa

Návrh má zabezpečiť pre spotrebiteľa informáciu o krajine pôvodu mäsa, a to tak, že v písomnej forme uvedú zariadenia spoločného stravovania krajinu pôvodu mäsa v bezprostrednej blízkosti informácie o ponuke pokrmu, pri ktorého výrobe a príprave sa toto mäso použilo. Účinnosť zákona sa po prípadnom schválení v NR SR navrhuje od 1. júla 2019.

„Zakotvuje sa povinnosť prevádzok spoločného stravovania pri ponuke pokrmu, t. j. v jedálnom lístku alebo inej alternatívnej ponuke pokrmu napr. elektronickej, pri ktorého príprave bolo použité mäso, uviesť informáciu o pôvode tohto mäsa. V prípade porušenia povinnosti príslušný orgán verejného zdravotníctva uloží pokutu od 150 eur do 20 000 eur,“ uviedla v návrhu Eva Antošová.

Reakcia na opakované kauzy

Predkladaná novela zákona reaguje podľa Antošovej na opakované kauzy dovozu mäsa, ktoré by mohlo byť ohrozením zdravia pre občanov SR.

„Viaceré krajiny EÚ vrátane SR čelia problémom s možnou zdravotnou závadnosťou dovážaného mäsa, ktoré je, vychádzajúc z posledných potravinových káuz, najmä z Poľska. V prípade predaja mäsa v maloobchode sa o pôvode mäsa spotrebiteľ jednoducho dozvie, keďže ide o povinný údaj na etikete. Rozdielna situácia však nastáva v zariadeniach spoločného stravovania,“ doplnila Antošová.

V zariadeniach spoločného stravovania síce momentálne existuje právo spotrebiteľa informovať sa na pôvod mäsa, z ktorého bol pokrm pripravený, avšak táto informácia je podľa SNS zväčša len ústna, t. j. priamo na mieste neoveriteľná.

„Je nevyhnutné, aby spotrebiteľ disponoval informáciou o pôvode mäsa, z ktorého konkrétna prevádzka spoločného stravovania pripravuje pokrmy, aby vedel urobiť svoje obchodné rozhodnutie aj podľa ďalších informácií,“ dodala Antošová. Navrhovaná právna úprava je podľa SNS porovnateľná s právnou úpravou štátov Európskej únie.

Viac k témam: Európska únia, mäso, mäso z Poľska – škandál s bitúnkami, Národná rada SR, návrh zákona, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Dankova SNS chce, aby prevádzky spoločného stravovania povinne uvádzali pôvod mäsa © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019