Danis Zaripov je prvý štvornásobný víťaz Gagarinovho pohára

Metallurg Magnitogorsk v dramatickej a kvalitnej sedemzápasovej finálovej sérii Kontinentálnej hokejovej ligy zdolal CSKA Moskva.MOSKVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Dva roky po sebe zažili fanúšikovia CSKA Moskva v Kontinentálnej hokejovej lige trpkú príchuť neúspechu tesne pod vrcholom.

Vlani v konferenčnom finále nestačili 3:4 na zápasy na SKA Petrohrad, hoci viedli už 3:0. Po roku sa dostali až do záverečnej – finálovej série súbojov o Gagarinov pohár, a tentoraz v rozhodujúcom siedmom zápase na domácom ľade sa museli skloniť pred Magnitogorskom (1:3).

Moskovčania ešte Gagarinov pohár nezískali

Populárna „Magnitka“ si zopakovala radosť s víťazným pohárom presne po dvoch rokoch, „armejci“ z CSKA na šťastné chvíle so vzácnou trofeje počas ôsmich ročníkov KHL stále nedorástli.

Odporúčame:

Metallurg premohol CSKA a vyhral Gagarinov pohár

„Bolí to, lebo sme boli blízko. Fandila nám celá Moskva, všetci fanúšikovia CSKA. Za to im patrí obrovské ďakujeme. V prvom rade však musíme zostať chlapmi a uznať kvality súpera. A prečo sme vlastne neuspeli? Je to jednoduché – urobili sme viac chýb ako súper. To je vždy rozhodujúce,“ povedal útočník Alexander Radulov, ktorému sa v tvári zaleskli slzy, v rozhovore pre portál championat.com.

Dlhoročný líder CSKA zároveň priznal svoj podiel viny: „Nezahral som vždy tak, ako sa odo mňa očakávalo. Viniť však niekoho jednotlivo z finálovej prehry, to nemá význam,“ doplnil Radulov, ktorý v play-off v 20 zápasoch strelil 4 góly a pridal 12 asistencií. Na otázku, či zostane v CSKA aj v ďalšej sezóne, alebo sa pokúsi o návrat do NHL, dvojnásobný zlatý medailista z majstrovstiev sveta odpovedal: „Až čas ukáže. V Moskve sa mi končí kontrakt, ale ešte nič nie je isté. Chcem sa však ako hráč naďalej zlepšovať,“ uviedol A. Radulov.

Najužitočnejším hráčom play-off KHL sa stal útočník Moziakin

Dramatickú a kvalitnú finálovú sériu začali lepšie hráči CSKA, keď doma triumfovali hladko 5:1. V druhom súboji v Moskve však zvíťazili hostia 2:1, no hokejisti CSKA potom uspeli u súpera 3:2 po predĺžení. Vo štvrtom stretnutí vyhral Magnitogorsk 1:0 a séria sa začínala akoby odznova. Metallurg si potom v Moskve vybojoval mečbal triumfom 2:1 po predĺžení, doma však podľahol Moskovčanom 2:3 po predĺžení.

V siedmom súboji uspel Magnitogorsk v Moskve 3:1. Na víťazný gól prihral kanadskému obrancovi Chrisovi Leemu skúsený útočník Danis Zaripov. Práve 35-ročný Zaripov je historicky prvým hokejistom, ktorý zdvihol nad hlavu Gagarinov pohár už po štvrtý raz – po dva razy ako hráč Kazane aj Magnitogorska.

„V sezóne sme mali aj horšie obdobia, ale dostali sme sa z nich a z chýb sa poučili. To je v hokeji vždy dôležité,“ povedal Zaripov v rozhovore na webovej stránke Metallurgu. Na otázku, ktorý zo štyroch triumfov v KHL je pre neho najsladší, nevedel odpovedať. „To sa nedá takto povedať. Všetky štyri si vážim rovnako a sú rovnako sladké. Ak raz zdvihnete víťazný pohár, zachutí vám to a chcete vždy vyhrávať,“ pokračoval Zaripov, majster sveta z roku 2014. Rád by si zahral aj na „domácom“ svetovom šampionáte v Petrohrade a Moskve. Posledné slovo však bude mať reprezentačný tréner. „Budem o tom hovoriť s Olegom Znarokom. Teraz si však musím najmä odpočinúť.“

Video: Najkrajšie momenty zo siedmeho finálového zápasu

Najužitočnejším hráčom play-off KHL sa stal útočník Metallurgu Sergej Moziakin, ktorý bol aj najproduktívnejším hráčom vyraďovacej časti so ziskom 25 bodov (predvlani nazbieral ešte o 8 bodov viac) a tiež najlepším strelcom s 11 zásahmi. Iba 41-ročný Iľja Vorobiov sa zasa stal najmladším trénerom, ktorý dosiahol triumf v Gagarinovom pohári.

Pri celkovom víťazstve bol aj pred dvoma rokmi, ale vtedy len ako asistent legendárneho Kanaďana Mika Keenana. „S mnohými hráčmi zo súčasného kádra som ešte hral, poznajú ma teda veľmi dobre aj ako človeka. Pred posledným zápasom som im povedal, aby hrali jednoducho, zbytočne sa nenaťahovali za stratenými pukmi a najmä nerobili chyby. Súpera sme mali veľmi kvalitného, sme šťastní, že sme zdolali veľký hokejový pojem,“ uviedol Vorobiov v rozhovore na webe Metallurgu.

Na otázku, kedy hráči oholia svoje, niektoré už poriadne zapustené brady, mladý tréner víťaza KHL dodal: „Povedali sme si, že už v lietadle z Moskvy si ich skrátime aspoň na polovicu.“

Prehľad víťazov Gagarinovho pohára:
2009 – Ak Bars Kazaň
2010 – Ak Bars Kazaň
2011 – Salavat Julajev Ufa
2012 – Dinamo Moskva
2013 – Dinamo Moskva
2014 – Metallurg Magnitogorsk
2015 – SKA Petrohrad
2016 – Metallurg Magnitogorsk

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2016