Ďalší škandál: VšZP platí masérovi ročný plat 250 sestier

Doktorovi Pavlovi Kostkovi po nástupe Zuzany Zvolenskej na ministerskú stoličku závratne stúpli tržby. Prostriedky, ktoré platí Všeobecná zdravotná poisťovňa jeho klinikám, by podľa zástupcov strany Sieť stačili na požadované zvýšenie platov pre 1500 sestier.BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platí ročne masérovi toľko, koľko stojí ročný plat 250 sestier. Vyhlásil to v utorok na brífingu predseda strany Sieť Radoslav Procházka.

Odporúčame:

Za desaťeurovú spájkovačku mali školy zaplatiť 117 eur

Výpovede sestier sú opodstatnené, myslí si polovica Slovákov

Zo slovenských nemocníc odišli stovky zdravotných sestier

„Ešte drsnejšie číslo: zdroje, ktoré idú na maséra, by stačili na požadované zvýšenie platov pre 1500 zdravotných sestier,“ povedal. „Sme v situácii keď si vláda prácu učiteľa cení na dva-tri plastové sifóny mesačne. Žiaľ, v zdravotníctve je to ešte smutnejšie. Vláde sa podarilo nájsť maséra, ktorého služby si cení rovnako ako služby 250 zdravotných sestier,“ zhodnotil Procházka.

Kostkov zisk narástol za dva roky o 10-tisíc percent

Ako informoval podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý, v Spišskej Belej žije doktor Pavol Kostka, ktorý vlastní ordináciu. „Ešte v roku 2010 tento pán doktor mal obrat 50 tisíc eur a nulový zisk, čo je asi štandard pri takomto type ordinácie. Potom sa v apríli 2012 stala ministerkou zdravotníctva pani Zuzana Zvolenská a šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne pán Marcel Forai,“ konštatoval Beblavý. „Pán Kostka zažil vzostup, proti ktorému, je ‚teta Anka‘ absolútny amatér,“ dodal.

Tržby spomínaného doktora totiž podľa informácií, ktoré poskytol médiám Beblavý, stúpli na 1,456 milióna eur v roku 2014, čo je v porovnaní s rokom 2012 (140 tisíc eur) desaťnásobný nárast. „Ešte lepšie sa mu darí v ziskovosti. V roku 2012 mal zisk osem tisíc eur. V roku 2014 mal zisk 794 482 eur. To znamená, že jeho zisk narástol o 10 tisíc percent za dva roky. Ziskovú maržu má vyššiu ako 50 percent. Teda z každého eura, ktoré mu Všeobecná zdravotná poisťovňa vyplatí, vykazuje viac ako 50 centov zisku,“ priblížil Beblavý.

Štátna poisťovňa si u Kostku objednala výkon pod názvom Cielená dlhodobá terapia

Pavol Kostka otvoril popri Spišskej Belej kliniky v Bratislave, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici. V týchto zariadeniach poskytuje služby v oblasti fyzioterapie či liečebnej rehabilitácie. Kliniky podľa Beblavého VšZP zakontrahovala spolu na 3,229 milióna eur ročne. „Na porovnanie: je zakontrahovaný aj poisťovňami Union a Dôvera. Poisťovňa Dôvera mu platí 84 tisíc eur ročne,“ dodal podpredseda Siete.

VšZP si u Kostku objednala výkon pod názvom Cielená dlhodobá terapia, pričom mu zaň platí 45 eur za tri hodiny oficiálnej liečby. Beblavý však upozorňuje, že pri pohľade na zmluvu sú súčasťou cielenej dlhodobej terapie štandardné výkony.

VšZP tak podľa podpredsedu Siete predražila štvor- až päťnásobne výkony, ako keby sa účtovali samostatne. „My sme tam navyše vyslali človeka ešte minulý rok. Zistili sme, že ani toto nestačí pánovi doktorovi. Cielená dlhodobá terapia trvala namiesto troch hodín, ktoré sú v zmluve, 90 minút a nebol pri nej prítomný lekár, hoci to bolo úvodné vyšetrenie,“ upozornil Beblavý.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2016