Číňania vypustili druhú vesmírnu stanicu Tchien-kung 2

Svoju prvú vesmírnu stanicu Tchien-kung 1 Čína vyslala do kozmu v roku 2011.BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Čína vo štvrtok vypustila do vesmíru druhú experimentálnu vesmírnu stanicu Tchien-kung 2. Raketa Čchang Čeng 7 s ňou vzlietla po 22:00 miestneho času (16:00 SELČ) z vesmírneho centra Ťiou-čchüan na severe krajiny.

Stanica by mala slúžiť na testovanie systémov a postupov pre strednodobé vesmírne pobyty a dopĺňanie paliva, pričom na nej budú špecialisti viesť rôzne výskumy, vrátane experimentovania s liečivami.

Na budúci mesiac plánuje čínska vláda vyslať k stanici raketu Šen-čou 11 s dvoma astronautmi na palube. Tí by na Tchien-kung 2 mali zotrvať približne mesiac a začať sériu testovaní a experimentov.

Svoju prvú vesmírnu stanicu Tchien-kung 1 Čína vyslala do kozmu v roku 2011. Počas svojho fungovania sa vo vesmíre spojila s troma raketami, pričom posledná k nej letela v roku 2013. Stanicu na začiatku roka uviedli mimo prevádzku.

Čína patrí s USA a Ruskom k jediným krajinám na svete, ktoré vyslali človeka do vesmíru. V rámci svojho vesmírneho programu plánujú od roku 2022 trvale obývanú vesmírnu stanicu na Zemskej obežnej dráhe. Zároveň by približne v roku 2020 chceli odštartovať misiu na Marse, kam plánujú vyslať rover a sondu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016