Čína obvinila dvoch občanov Kanady z toho, že sa údajne pokúšali ukradnúť štátne tajomstvá

404876_kanada 676x425.jpg

PEKING 4. marca (WebNoviny.sk) – Čína v stredu obvinila dvoch zatknutých občanov Kanady z toho, že sa údajne pokúšali „ukradnúť štátne tajomstvá“. Týka sa to kanadského podnikateľa Michaela Spavora a diplomata Michaela Kovriga, ktorých oboch zatkli v Číne 10. decembra.

Kauza finančnej riaditeľky Huawei

Čína okrem nich zadržala v posledných mesiacoch aj niekoľko ďalších Kanaďanov, inému občanovi Kanady, ktorého zatkli už v roku 2014, zas v januári preklasifikovali rozsudok z 15-ročného väzenia na trest smrti.

Horúčkovité zatýkanie Kanaďanov v Číne sa pritom dáva do súvislosti s kauzou finančnej riaditeľky a dcéry zakladateľa čínskej spoločnosti Huawei Meng Wan-čou, ktorú zatkli minulý rok vo Vancouveri.

Čína sa podľa názoru Kanady aj mnohých svetových médií snaží Kanade za zatknutie predstaviteľky jednej z najdôležitejších čínskych firiem takýmto spôsobom pomstiť a vynútiť si jej prepustenie.

Podľa Číny sú kanadskými špiónmi

Oznámenie Pekingu, že Spavor a Kovrig sú podľa čínskych úradov kanadskými špiónmi, prišlo len tri dni po tom, ako kanadské ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že Kanada sa rozhodla pokračovať v súdnom procese s Meng. Tej tak hrozí vydanie do Spojených štátov, kde je obvinená z podvodu v súvislosti s porušovaním sankcií voči Iránu.

Kanadský premiér Justin Trudeau opakovane obvinil Čínu z toho, že zatýkaním Kanaďanov sa snaží pomstiť jeho krajine za zatknutie predstaviteľky firmy Huawei.

Podľa Trudeaua sa Čína „rozhodla svojvoľne narábať so svojím súdnym systémom“ a „nerešpektuje dlhoročné zvyklosti v oblasti diplomatickej imunity„.

Viac k témam: Kanada, špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína obvinila dvoch občanov Kanady z toho, že sa údajne pokúšali ukradnúť štátne tajomstvá © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2019