Čína chystá zákon ako opatrenie pre zahraničné firmy, cieľom je aj ukončenie obchodnej vojny s USA

380850_thinkstockphotos 862290856 676x424.jpg

PEKING 3. marca (WebNoviny.sk) – Čínsky zákonodárny zbor chystá schválenie zákona, ktorého cieľom má byť ukončenie colnej vojny s USA. Nová legislatíva má odradiť čínskych predstaviteľov od vyvíjania tlaku na zahraničné firmy, aby odovzdávali svoje technológie. Toto opatrenie je súčasťou návrhu zákona o zahraničných investíciách.

Nesúhlasia so zvyšovaním ciel

Sťažnosťami, že Peking núti zahraničné firmy odovzdávať technológie, americký prezident Donald Trump odôvodnil uvalenie ciel na dovoz čínskych tovarov v hodnote 250 mld. USD. Európa, Japonsko a ďalší obchodní partneri Číny nesúhlasia so zvyšovaním ciel, ale stotožňujú sa so sťažnosťami zo strany USA.

„Myslím si, že (americké a európske) sťažnosti sa odzrkadľujú v revízii zákona,“ povedal ekonóm banky Citigroup Li-Gang Liu. Podľa navrhovaného zákona budú mať čínski predstavitelia zakázané používať „administratívne metódy na vynucovanie odovzdávania technológií“.

Šéf Americkej obchodnej komory v Číne Tim Stratford označil toto opatrenie za „krok vpred“. Podnikateľské organizácie však hovoria, že potrebujú vidieť, ako bude zákon uplatňovaný.

Rokovania „dobre pokračujú“

Prezident USA Donald Trump v piatok oznámil, že Čínu požiadal, aby zrušila svoje clá na americké poľnohospodárske produkty, ako je bravčové a hovädzie mäso.

Trump uviedol, že Čínu žiada o okamžité zrušenie ciel na poľnohospodárske tovary, keďže rokovania o obchode „dobre pokračujú“ a začiatkom marca nezrealizoval plánované zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny v hodnote 200 mld. USD.

(1 EUR = 1,1383 USD)

Viac k témam: clá USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína chystá zákon ako opatrenie pre zahraničné firmy, cieľom je aj ukončenie obchodnej vojny s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

3. marca 2019