Chrípke a komplikáciám podľahli v Nitre už traja pacienti, dvaja sú hospitalizovaní v karanténe

405067_nemocnica 1 676x451.jpg

NITRA 6. marca (WebNoviny.sk) – Fakultná nemocnica Nitra zaznamenala od začiatku roka tri úmrtia v súvislosti s chrípkou. „Všetci títo pacienti mali aj iné komplikované ochorenia, ktoré im priebeh choroby sťažili,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Fakultnej nemocnica Nitra Tatiana Timková.

Dvaja pacienti sú v karanténe

Ako ďalej dodala, v súčasnosti sú v nitrianskej nemocnici hospitalizovaní dvaja pacienti s podozrením na chrípku, ležia na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Nemocnica prijala viaceré opatrenia s cieľom zabrániť šíreniu nákazy.

Pacienti sú v karanténe, majú svoj vlastný izolačný box, vyhradený zdravotný personál, ktorý má ochranný odev pri vstupe na pracovisko aj pri výstupe z neho,“ uviedla Timková. V nemocnici naďalej stále platí celoplošný zákaz návštev.

Chrípke a ďalším komplikáciám podľahol 59-ročný muž, 70-ročná a 36-ročná žena. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre informoval o úmrtí 26-ročnej ženy z okresu Nitra, ktorá 1. marca podľahla akútnemu respiračnému syndrómu SARI.

Choroby sa prenášajú vzduchom

Chrípka je závažné infekčné ochorenie dýchacích ciest vírusového pôvodu. Prenáša sa najmä vzdušnou cestou – kvapôčkovou infekciou. Nastupuje náhle, začína sa zväčša bolesťami hlavy, vysokými horúčkami, zimnicou a triaškou, bolesťami svalov či kĺbov.

SARI sa prejavuje ako chrípka, no u niektorých pacientov môže mať ťažký priebeh s komplikáciami a môže sa končiť až smrťou. Pacienti bývajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Ochorenie je infekčné, prenáša sa tiež vzduchom.

Viac k témam: chrípka, Fakultná nemocnica v Nitre
Zdroj: Webnoviny.sk – Chrípke a komplikáciám podľahli v Nitre už traja pacienti, dvaja sú hospitalizovaní v karanténe © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019