Chorvátska prezidentka nominovala za premiéra Oreškoviča

Chorvátsko sa po parlamentných voľbách z 8. novembra ocitlo v období politickej neistoty.

Záhreb 23. decembra (WebNoviny.sk) – Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová nominovala dnes za premiéra krajiny Tihomira Oreškoviča. Informovala o tom agentúra Reuters.

Grabarovej-Kitarovičovej oficiálnej nominácii predchádzala dnešná dohoda o vytvorení spoločnej vlády medzi konzervatívcami z Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ) a proreformnou stranou Most. Práve v rámci nej nominovali obe strany na post predsedu vlády spoločného nestraníckeho kandidáta Oreškoviča.

Chorvátsko sa po parlamentných voľbách z 8. novembra ocitlo v období politickej neistoty. V ľudovom hlasovaní totiž zvíťazilo konzervatívne HDZ, no v 151-člennom parlamente získalo len 59 kresiel. Doposiaľ vládnuca Sociálnodemokratická strana Chorvátska (SDP) skončila druhá a získala 56 kresiel. Kľúčom k zostaveniu vlády sa tak stala novovytvorená strana Most, ktorá so ziskom 19 kresiel skončila ako tretia.

Most následne rokoval s oboma stranami a nakoniec sa rozhodol vytvoriť kabinet s HDZ. Obe strany teraz spoločne v parlamente budú zastávať 78 kresiel, a teda nadpolovičnú väčšinu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015