Českú republiku na Oscaroch zastúpi film Stratení v Mníchove

Snímku Petra Zelenku vybrala Česká filmová a televízna akadémia spomedzi 49 kandidátov.BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Dramédia Stratení v Mníchove (2015) sa stala českým uchádzačom o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Rozhodla o tom Česká filmová a televízna akadémia (ČFTA), ktorá snímku režiséra Petra Zelenku vybrala spomedzi 49 hraných, animovaných a dokumentárnych filmov. Film bude Českú republiku zastupovať v 89. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Nominácie na prestížne ocenenie vyhlásia 24. januára, samotné ceny odovzdajú 26. februára v Los Angeles.

Stratení v Mníchove sleduje príbeh 90-ročného papagája, ktorý kedysi patril francúzskemu politikovi Édouardovi Daladierovi. Toho za dramatických okolností ukradne český novinár Pavel (Martin Myšička) a na základe jeho kontroverzných výrokov, ktoré opakuje po svojom bývalom majiteľovi, rozpúta medzinárodný politický škandál.

Film už má na konte napríklad dva České levy a dostal sa aj do užšieho výberu filmov na cenu Európskej filmovej akadémie.

Informácie pochádzajú z webstránky www.filmovaakademie.cz.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016