Ceny ropy rástli, zlato zlacnelo

Dôvodom zníženia cien zlata je pokles amerického dolára a posilnenie cien ropy a akciových trhov.NEW YORK 13. marca (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v piatok posilnili. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) totiž v piatok uviedla, že ceny ropy už dosiahli dno. Ceny ropy sa pravdepodobne odrážajú od dna, keďže pokles ťažby v USA a iných štátoch, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), sa zrýchľuje a rast ponuky zo strany Iránu nie je dramatický.

Agentúra je teraz presvedčená, že produkcia krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u, v tomto roku klesne o 750 tis. barelov denne. Jej predošlý odhad rátal s tým, že pokles týchto producentov bude v roku 2016 na úrovni 600 tis. barelov denne. Ceny ropy Brent posilnili o 1 % na 40,39 USD za barel. Ceny americkej ropy stúpli o 2 % na 38,69 USD za barel.

Ceny zlata sa v piatok znížili. Dôvodom je pokles amerického dolára a posilnenie cien ropy a akciových trhov. Vo štvrtok sa ceny zlata dostali na trinásťmesačné maximum v reakcii na ďalšie uvoľnenie monetárnej politiky Európskej centrálnej banky (ECB). Spotová cena zlata do 19:27 GMT klesla o 1 % na 1 259,01 USD za uncu. Aprílové dodávky zlata na americkej komoditnej burze zlacneli o 1,1 % na 1 259,40 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. marca 2016