Ceny ropy po dohode o redukcii ťažby výrazne stúpli

Po víkendovej dohode OPEC-u s producentmi mimo kartelu o tom, že znížia ťažbu, londýnska ropa Brent pred otvorením riadneho pondelkového obchodovania zdražela o 2,27 USD na 56,61 USD za barel.
NEW YORK 12. decembra (Webnoviny.sk) – Ceny ropy v pondelok ešte pred otvorením riadneho obchodovania výrazne stúpli v reakcii na to, že členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) cez víkend presvedčili 11 ropných štátov, ktoré nie sú členmi kartelu, aby znížili ťažbu. Ľahká americká ropa počas elektronického obchodovania na newyorskej komoditnej burze zdražela o 2,42 USD na 53,92 USD za barel. Londýnska ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, posilnila o 2,27 USD na 56,61 USD za barel.

OPEC cez víkend informoval, že ropní producenti, ktorí nie sú jeho členmi, súhlasili s obmedzením ťažby o 558 tis. barelov denne na šesť mesiacov s účinnosťou od 1. januára. Ide o ďalší krok po tom, ako sa OPEC 30. novembra dohodol na znížení ťažby o 1,2 mil. barelov denne. Saudskoarabský minister ropného priemyslu Khalid Al-Falih v sobotu povedal, že dohoda s producentmi mimo OPEC-u stabilizuje trh v priebehu budúceho roka a povzbudí investície v odvetví. Al-Falih dodal, že cieľom dohody „je urýchliť prirodzený proces opätovného nastolenia rovnováhy“ na trhu s ropou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. decembra 2016