Ceny ropy klesli, zlato je na 5-týždňovom maxime

Drahé kovy počas dňa prudko vzrástli v reakcii na posilnenie eura oproti doláru po tom, ako Európska centrálna banka v súlade s očakávaniami ponechala svoje úrokové sadzby na rekordných minimách.NEW YORK 22. apríla (WebNoviny.sk) – Ceny ropy vo štvrtok klesli. Obchodovací deň sa začal pozitívne a ceny komodity vzrástli, keď šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol povedal, že dodávky ropy zo štátov, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, v tomto roku klesnú najviac za 25 rokov.

Birol tiež oznámil, že nízke ceny ropy viedli v uplynulých dvoch rokoch k redukcii investícií do ropného odvetvia o približne 40 %, predovšetkým v USA, Kanade, Latinskej Amerike a Rusku. Neskôr však Rusko, Irán, Saudská Arábia a Líbya, ktoré sa na víkendovom stretnutí s inými poprednými producentmi nedohodli na zmrazení ťažby s cieľom posilnenia cien ropy, naznačili, že svoju produkciu zvýšia. Londýnska ropa Brent oslabila o 1,27 USD, čiže o 2,8 %, na 44,53 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy klesla o 1 USD na 43,18 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok stúpli na 5-týždňové maximum a striebro sa dotklo 11-mesačného maxima. Drahé kovy počas dňa prudko vzrástli v reakcii na posilnenie eura oproti doláru po tom, ako Európska centrálna banka v súlade s očakávaniami ponechala svoje úrokové sadzby na rekordných minimách. Spoločná európska mena si však neudržala rastový trend a drahé kovy časť ziskov stratili. Spotová cena zlata o 18:11 GMT vzrástla o 0,4 % na 1 248,50 USD za uncu. Spotová cena striebra posilnila o 0,6 % na 17,03 USD za uncu, pričom počas obchodovania stúpla najvyššie od mája 2015, a to na 17,70 USD za uncu.

(1 EUR = 1,1355 USD)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. apríla 2016