Čechov zasypala séria lavín, vtedy ani airbag nepomôže

Lavína v tirolských Alpách široká dva kilometre a vysoká päť metrov zasypala v sobotu vo Wattenbergu 17 Čechov. Skúsený horský vodca David Knill priblížil, ako k tragédii došlo.PRAHA 7. februára (WebNoviny.sk) – Dve skupiny Čechov, ktoré v sobotu strhla veľká lavína v tirolskom Wittembergu, žiadnu lavínu nespustili. V skutočnosti išlo o viacero lavín, ktoré sa postupne odtrhli samovoľne nad nimi a väčšinu z nich zasiahli, povedal pre iDNES.cz skúsený horský vodca David Knill, ktorý má licenciu IFMGA. Uviedol, že bol v tom čase v Rakúsku a bol požiadaný, aby sa vybral overiť priamo na mieste, čo sa tam vlastne stalo. Svoje zistenia zdokumentoval.

Odporúčame:

Lavína v Tirolsku zasiahla 17 českých lyžiarov, 5 zabila

Dvanásťčlenná skupina českých účastníkov freeride kempu a päťčlenná skupina skialpinistov z Prahy sa stretli podľa jeho slov počas výstupu z chaty Lizumer Hutte k vrcholu náhodne. Boli vybavení funkčnými lavínovými vyhľadávačmi i batohmi s airbagmi a priebežne robili testy snehu. Keď spadla prvá lavína, zasiahla 13 z nich: 12 z freeride kempu a jedného skialpinistu. Hneď nato však z iných smerov na to isté miesto spadli ešte ďalšie asi tri lavíny. To je ten dôvod, prečo ani airbagy 5 z nich nepomohli. Zachránili sa tí, ktorí zostali v prvej lavíne relatívne vysoko, uviedol v rozhovore pre iDNES.cz.

V tirolských Alpách v sobotu zahynulo päť mužov vo veku od 34 do 38 rokov, štyria z freeride kempu a jeden skialpinista. Dvaja ľudia utrpeli zranenia kolien, ale už sú z nemocnice doma. Na otázku, prečo tvrdí, že Česi pád lavín nezavinili, odpovedal: „Bol som na mieste, sledoval spätne ich výstup. Bola to stabilná, dobre voliteľná výstupová línia.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. februára 2016