Britská vláda zakázala politické krídlo Hizballáhu, hnutie ju nazvalo bábkou v rukách Američanov

404580_lebanon 676x441.jpg

BEJRÚT 1. marca (WebNoviny.sk) – Libanonské militantné hnutie Hizballáh ostro odmietlo rozhodnutie britskej vlády zakázať jeho politické krídlo. Šiitské hnutie podporované Iránom v piatkovom stanovisku uviedlo, že tento krok „uráža city, emócie a vôľu libanonského ľudu„.

Pripomenulo zároveň, že je politickou silou zastúpenou v libanonskej vláde i v parlamente. Rozhodnutie britskej vlády je podľa neho dôkazom, že je „len bábkou“ v rukách amerických „pánov„.

Piatkové stanovisko bolo prvou reakciou Hizballáhu na pondelňajšie rozhodnutie vlády v Londýne zaradiť ho medzi teroristické skupiny, pretože prispieva k destabilizácii Blízkeho východu. Po schválení v britskom parlamente vstúpi opatrenie do platnosti v pondelok.

Na základe neho sa stane členstvo v Hizballáhu alebo navádzanie na jeho podporu trestným činom, za ktorý bude hroziť až desať rokov väzenia. Doteraz bolo v Británii zakázané iba vojenské krídlo Hizballáhu, nie však politické.

Viac k témam: Blízky východ, britská vláda, Hizballáh, teroristická skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Britská vláda zakázala politické krídlo Hizballáhu, hnutie ju nazvalo bábkou v rukách Američanov © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2019