Británia by mohla prispievať do rozpočtu EÚ, tvrdí Farage

Zástanca tzv. brexitu Nigel Farage sa chce s EÚ dohodnúť na kompromisoch, aby Británii udržal prístup na jednotný trh EÚ.
PARÍŽ 30. júna (WebNoviny.sk) – Veľká Británia môže pristúpiť ku kompromisom, aby si udržala prístup na jednotný trh Európskej únie, napríklad v podobe príspevku do rozpočtu EÚ. Kompromisy súvisiace s imigráciou sú však vylúčené. Uviedol to pre štvrtkové vydanie francúzskeho denníka Le Figaro Nigel Farage, šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva a zástanca vystúpenia Británie z únie.

VŠETKO O BREXITE

Na otázku novín, či Británia bude po tom, čo vystúpi z 28-členného bloku, naďalej vyžívať výhody z prístupu na jednotný trh EÚ, Farage odpovedal, „samozrejme“. „S EÚ sa vieme dohodnúť na kompromisoch vrátane možného príspevku Británie do rozpočtu únie, aj keď v tom nevidím logiku. No v rámci toho, čo Európa nazýva ´sloboda pohybu´ nebudú žiadne kompromisy. Zastavenie imigrácie z krajín EÚ je to, o čo nás požiadalo 17,5 mil. voličov,“ dodal Farage pre Le Figaro. V stredu však lídri EÚ dali jasne najavo, že Británia si nemôže udržať prístup na jednotný trh únie bez akceptovania práv občanov krajín EÚ na voľný pohyb.

BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ

„Začínam si myslieť, že neistota má svoju cenu, a že musíme postúpiť vpred a aktivovať článok 50 ešte pred septembrom alebo októbrom. Možno nie zajtra, ale bez zbytočného odkladu,“ uviedol Farage na otázku, kedy by Británia mala aktivovať článok 50 a začať oficiálne rokovania o odchode krajiny z bloku. Článok 50 Lisabonskej zmluvy upravuje proces odchodu z EÚ a poskytne Londýnu dva roky na dohodnutie podmienok vystúpenia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. júna 2016