Bratislavský summit rezonuje v západoeurópskych médiách

Prioritným cieľom piatkového neformálneho summitu lídrov Únie bolo demonštrovať jej jednotu, avšak znaky rozdelenosti bloku sa však jasne prejavili, napísalo v dnešnom vydaní na margo vrcholnej schôdzky európske vydanie amerického denníka The Wall Street Journal. LONDÝN/PARÍŽ/BRUSEL/RÍM 17. septembra (WebNoviny.sk) – Lídri Európskej únie sa pokúsili o obnovenie dôvery a spochybnenie zjednodušujúcich posolstiev populistov, avšak toto ich úsilie „dostalo ranu“, keď narušiac jednotu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a taliansky premiér Matteo Renzi vyjadrili po skončení schôdzky nespokojnosť s prijatou cestovnou mapou. Na margo neformálneho summitu, ktorého dejiskom bola v piatok Bratislava, to konštatoval v sobotu britský denník The Financial Times, ktorý konkretizoval verejnosti už známe výhrady oboch politikov.

Prioritným cieľom piatkového neformálneho summitu lídrov Únie bolo demonštrovať jej jednotu, avšak znaky rozdelenosti bloku sa však jasne prejavili, napísalo v sobotnom vydaní na margo vrcholnej schôdzky európske vydanie amerického denníka The Wall Street Journal. Napriek niektorým kritickým ohlasom viacero analytikov privítalo výsledky vrcholnej schôdzky, napísal spravodajský internetový server Politico s tým, že európski lídri, ktorých názory nie sú jednotné na celý rad záležitostí, sa dokázali dohodnúť aspoň o niektorých otázkach.

Obrazom: Summit lídrov EÚ v Bratislave

Francúzsky konzervatívny denník Le Figaro sa domnieva, že jediným prekvapením na bratislavskom summite, ktorý inak prebiehal na milimetre presne podľa vopred stanového scenára, bolo pochovanie systému kvót na prerozdeľovanie utečencov nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Zrejme si to vyžiadala snaha o riešenie odlišnosti názorov s tradičnými spojencami z východnej Európy, mieni periodikum, ktoré však dodáva, že to vytvorilo nové štrbiny vo vzťahoch s Gréckom a Talianskom. Práve tieto krajiny čelia najväčšmi náporu migrantov.

Taliansky denník Corriere della Sera v spravodajstve z Bratislavy zdôraznil odpor premiéra Mattea Renziho voči ose Berlín-Paríž a jeho pobúrenie nad veľmi veľmi malým krokom smerom k riešeniu celosvetového problému migrácie. Periodikum pripomenulo, že ešte v auguste stál Renzi na ostrove Ventotene po boku (francúzskeho prezidenta) Francoisa Hollanda a (nemeckej spolkovej kancelárky) Angely Merkelovej, ale teraz zmeniac štýl obnažil rozhodnutia neschopnú Európu.

Odporúčame:

Merkelová: Summit v Bratislave bol prvým krokom k lepšej EÚ

Online: Bratislava hostí summit EÚ, na Slovensku nemá obdobu

Orbán považuje Bratislavský summit za neúspešný

Kiska si želá, aby summit odštartoval obnovenie dôvery

Hollande prišiel na summit s ‚bratislavským plánom‘ pre EÚ

Video: Summit vyprázdnil Bratislavu, na ceste sa hral futbal

Obrazom: Summit lídrov Európskej únie v Bratislave

Počas summitu rozprestreli transparent ‚Nepredávajte Európu‘

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. septembra 2016