Bratislava víta summit, podujatie nemá na Slovensku obdobu

O bezpečnosť delegácií sa okrem niekoľko desiatok osobných ochrankárov postará aj niekoľko tisíc policajtov, vojakov, ale aj záchranárov.

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Na neformálnu schôdzku 27 hláv štátov a premiérov členských štátov EÚ okrem Veľkej Británie príde 343 delegátov, 1 320 novinárov, z toho 1 096 zahraničných.

Bezproblémovú komunikáciu medzi lídrami bude zabezpečovať 75 tlmočníkov. O ich bezpečnosť sa okrem niekoľko desiatok osobných ochrankárov postará aj niekoľko tisíc policajtov, vojakov, ale aj záchranárov. Na Bratislavskom summite sa zúčastní 29 delegácií – 27 predstaviteľov členských štátov, delegácia Európskej rady vedená jej predsedom Donaldom Tuskom a delegácia Európskej komisie vedená jej šéfom Jeanom-Claudom Junckerom. Počet členov delegácií sa pritom pohybuje od päť do 30 v závislosti od veľkosti krajiny. Lídri prídu svojimi špeciálmi aj komerčnými linkami. Na bratislavskom letisku pristane 17 lietadiel, sedem premiérov alebo prezidentov príde komerčnými linkami a tri delegácie autami.

Odporúčame:

Vodiči pozor, Bratislavu čakajú výrazné dopravné obmedzenia

Summit v Bratislave bude o budúcnosti EÚ, má aj vlastné logo

Pre summit bude MHD v Bratislave zadarmo

Na Bratislavu sa bude upierať pozornosť celého sveta

Rokovania na Hrade aj na lodi Regina Danubia pokryjú tlmočníci Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre tlmočenie. Tlmočiť budú v režime 23/18, to znamená, že lídri môžu hovoriť 23 jazykmi – všetkými oficiálnymi jazykmi EÚ okrem írskej gaelčiny, ktorú zvyčajne netlmočia ani v Bruseli. Premiérom a prezidentom budú tlmočiť do 18 jazykov. Svoju kabínu nepotrebuje Holandsko, Malta, Švédsko, Dánsko a Litva.

Toto podujatie nemá na Slovensku obdobu, môže sa porovnávať iba so summitom Bush-Putin. Bratislava bude nielen hlavným mestom Európy, ale mestom, na ktoré sa bude upierať pozornosť celého sveta. Veď aj akreditovaní novinári zo Spojených štátov, Mexika, cez Južnú Afriku až po Japonsko jasne potvrdzujú, že sa tu budú diať veci, ktoré zaujímajú celú planétu,“ povedal na margo summitu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer-SD). Okrem žurnalistov zo spomínaných krajín sú zaregistrovaní aj novinári z Brazílie, Číny, Kuby, Mozambiku, Iraku, Alžírska, Arménska, Austrálie aj Mongolska. Press centrum je v Incheba Expo Bratislava, kde je 800 pracovných miest, miestnosť na tlačovú konferenciu s kapacitou 350 miest na sedenie, päť brífingových miestností či 30 stand-upových pozícií s výhľadom na Hrad.

Rokovanie o budúcnosti EÚ

V rannej časti, ktorá by sa mala začať o 10:00, budeme hovoriť o diagnóze, kde sa dnes Európska únia nachádza. Môže to byť veľmi zaujímavá, ale súčasne veľmi kritická časť diskusie. Po skončení prvej časti pôjdeme na loď a popoludní sa vraciame späť, aby sme pokračovali v diskusii, hľadali témy, ktoré chceme ponúknuť európskej verejnosti na nasledujúcich šesť mesiacov,“ zhrnul program summitu slovenský premiér. Fico však diskusie viesť nebude, táto úloha ostane predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

Tzv. Bratislavský proces by mal podľa Fica odštartovať v piatok, pokračovať bude na Malte počas jej predsedníctva a zavŕšiť by sa mal v marci 2017 v Ríme počas osláv podpisu Rímskych zmlúv. Zmluvy, ktoré hovoria o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva a založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, sa stali jedným zo základov neskoršej európskej integrácie.

Ambíciou tohto summitu nie je prísť so závermi, ale vytvoriť dostatočný priestor pre diskusiu o budúcnosti EÚ. Témou bude tiež komunikácia s verejnosťou, keďže lídri si uvedomujú, že európsky projekt čelí strate dôvery. Je to vôbec prvý summit od zavedenia Lisabonskej zmluvy, ktorý sa nekoná v Bruseli a je to takisto prvý summit vo formáte bez Veľkej Británie. „Summit sa organizuje preto, lebo sa významne mení kvalita EÚ po pripravovanom odchode Veľkej Británie. Najvýznamnejšou úlohou summitu je zastaviť tú vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko ďalšej možno série referend alebo pokusov o oslabovanie,“ vysvetlil šéf slovenskej exekutívy a autor myšlienky summitu. Neformálna schôdzka bude podľa neho úspešná vtedy, ak si lídri povedia, že EÚ je jedinečný projekt, na ktorom záleží, rovnako si priznajú nejaké chyby a súčasne pomenujú konkrétne témy, na ktoré sa chcú v nasledujúcich mesiacoch sústrediť.

Stojíme za Európskou úniou, nič lepšie nemáme

Predseda vlády priznal, že stále sú krajiny, ktoré požadujú otvorenie zmlúv o fungovaní EÚ, iné zase hovoria, že nič netreba meniť. Slovensko zastáva podľa Fica strednú cestu. „My si myslíme, že sebareflexia a nejaké základné opatrenia urobené v EÚ musia byť, ale chceme, aby do sveta išiel, nazvime to, Bratislavský list, proces, memorandum, ktoré pomenuje, to, čo som hovoril – stojíme za Európskou úniou, nič lepšie nemáme, je mimoriadne pozitívny projekt a Slovensko je toho výborným príkladom, ako nám Európska únia pomohla, a že chceme mať európskeho priestoru ešte viac, aby to bolo silnejšie, viditeľnejšie,“ vysvetlil Fico.

Samozrejme, že premiéri prichádzajú s rôznymi očakávaniami, dá sa predpokladať, že diskusia bude aj kritická. Veď inak by to nemalo význam. My nepozývame premiérov a prezidentov na výlet, my ich pozývame na veľmi vážnu diskusiu,“ zhodnotil premiér.

Bratislavskému summitu predchádzal aj maratón rokovaní. Donald Tusk sa buď stretol, alebo telefonicky hovoril s každým lídrom. Turné po Európe absolvovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Krajiny Visegráskej štvorky sa streli dvakrát – koncom júla aj augusta, druhý raz aj za účasti Merkelovej. O spoločnom stanovisku hovorili aj lídri zo sociálno-demokratických strán v Paríži na stretnutí, ktoré zvolal francúzsky prezident Francois Hollande

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. septembra 2016