Bowieho posledný album Blackstar je plný odkazov na smrť

Texty skladieb sú ako vždy záhadné, avšak v kontexte jeho smrti nadobúdajú hlboko dojímavý, špecifický význam.

Londýn 12. januára (WebNoviny.sk) – Posledný album britského rockového speváka Davida Bowieho s názvom Blackstar, vydaný iba dva dni pred jeho úmrtím, je plný symboliky, ktorá naznačuje, že umelec vedel o svojom blížiacom sa konci.

Blackstar, ktorý je Bowieho 25. štúdiovým albumom, vyšiel v piatok 8. januára na jeho 69. narodeniny. Obsahuje sedem piesní a je zároveň prvou Bowieho platňou, na ktorej obale nie je zobrazený samotný hudobník.
Texty skladieb sú ako vždy záhadné, avšak v kontexte jeho smrti nadobúdajú hlboko dojímavý, špecifický význam, napísala dnes agentúra Press Association.

Druhý singel Lazarus, vydaný 17. decembra, sa začína veršami „Pozri sa hore, som v nebi. Mám neviditeľné jazvy. Mám drámu, nemožno ju ukradnúť. Každý ma teraz pozná“. Pieseň sa končí slovami „Budem voľný ako vták“. Ďalšou narážkou na smrť sú v tejto piesni verše „Niečo sa stalo v deň, keď zomrel. Duch vystúpil o meter vyššie a ustúpil“.
Videoklip ku skladbe Lazarus zahŕňa tiež obrazy odkazujúce na smrť. Bowie v ňom vystupuje ako trýznený slepec, v ďalšej scéne ako mŕtvy astronaut so symbolom lebky na skafandri. Samotný titul Lazarus odkazuje na biblickú postavu, ktorú štyri dni po smrti Ježiš vzkriesil k životu.

V poslednej skladbe I Can’t Give Everything Away Bowie spieva: „Viem, že niečo nie je vôbec v poriadku, život vracia márnotratných synov. Zatemnené srdcia, kvetované správy, znaky lebky na mojich topánkach“.

Album získal pozitívnu kritiku. Denník The Independent ho nazval „najextrémnejším albumom celej Bowieho kariéry“, zatiaľ čo magazín Rolling Stone napísal, že ide o Bowieho „najlepšie antipopové dielo od 70. rokov“.
Blackstar produkoval Bowieho dlhodobý spolupracovník Tony Visconti. Album je čiastočne jazzový, obsahuje však aj prvky industriálneho rocku, folkpopu, baladických kompozícií aj hip-hopu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. januára 2016