Bol najpomalší. ‚Úhor‘ pred 16 rokmi aj tak inšpiroval svet

Eric Moussambani sa učil plávať v hotelovom bazéne, rieke aj na jazere, radili mu rybári.BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Presne štyri olympiády, a teda šestnásť rokov, uplynulo od najslabšieho výkonu plavca v histórii hier, ktorý však zároveň ponúkol jeden z najemotívnejších príbehov v dejinách športu. „Eric ‚Úhor‘ Moussambani z Rovníkovej Guiney inšpiroval svet,“ pripomenul Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Získal si sympatie celého sveta

Vtedy 22-ročný Afričan v austrálskom Sydney v septembri 2000 v rozplavbách 100 m voľný spôsob dosiahol čas 1:52,72 min, keď za predposledným pretekárom zaostal vo výsledkovej listine až o 50 sekúnd. Získal si však sympatie celého sveta. Poskytol viac než sto rozhovorov a britský bulvár sa ho rozhodol oceniť medailou.

Štáb nemeckej televízie ho vzal na plavbu okolo sydneyského prístavu, na jeho autogram čakal zástup ľudí. „Naozaj nechápem ten rozruch, veď som nič nevyhral, ale som veľmi šťastný, že teraz každý pozná moju vlasť. Videl som sa v televízii na všetkých staniciach sveta. Totálne mi to zmenilo život,“ citoval ho denník The Guardian.

K svojmu plaveckému výkonu poznamenal: „V živote som nebol taký uťahaný, bolelo ma svalstvo, ale v súlade s olympijským duchom som predsa musel dokončiť preteky.“

V rozplavbe plával sám

Nečudo, veď až do hier bol 13-metrový hotelový bazén najdlhší, aký v živote videl. Trénoval v ňom ráno od piatej do šiestej, trikrát do týždňa. Len vtedy totiž bol k dispozícii.

„Trénoval som sám, nemal som nijaké skúsenosti. Pripravoval som sa aj v rieke a na jazere. Rybári mi radili, ako mám používať nohy a plávať, teda nič profesionálne,“ priznal Eric Moussambani, ktorý v Sydney štartoval iba vďaka výnimke MOV týkajúcej sa rozvojových krajín.

V rozplavbe plával sám, keďže jeho dvoch „konkurentov“ diskvalifikovali. „V takom veľkom bazéne som ešte neštartoval, veľmi som sa toho obával. Mám pocit, akoby som získal zlato. Všetci mi tlieskali a jasali,“ vravel po dohmate.

Server 929.com.au vypátral, že stále je vo funkcii trénera národného tímu, ktorej sa ujal v roku 2012. „Snažím sa pomôcť mladým ľuďom, ktorí sa chcú stať dobrými plavcami. Chcem ich povzbudiť, aby sa venovali plávaniu a športu,“ tvrdí Eric, vďaka ktorému sú v malej západoafrickej krajine teraz dva 50-metrové olympijské bazény.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016