Blednutie koralov pripraví Austráliu o milión návštevníkov ročne

SYDNEY 15. apríla (WebNoviny.sk) – Masívne blednutie Veľkej koralovej bariéry pri severovýchodnom pobreží Austrálie by mohlo tomuto regiónu spôsobiť odliv jedného milióna návštevníkov ročne, čo predstavuje jednu miliardu austrálskych dolárov zo ziskov z cestovného ruchu. Vyhlásila to nezávislá výskumná organizácia Climate Council.

Odporúčame:
Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami

Úbytok návštevníkov by ohrozil 10 000 pracovných miest. Následkom klimatických zmien totiž dochádza k otepľovaniu morského dna, čo spôsobuje aj blednutie koralov, približuje agentúra DPA.

„Počas nasledujúcich dvoch až troch desaťročí bude tento úkaz ešte častejší, s katastrofálnym dosahom na stav koralov a ekonomiku Austrálie,“ uvádza výskumná organizácia.

Veľká koralová bariéra, zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je jednou z najväčších turistických atrakcií Austrálie. Koralové pásmo momentálne ročne generuje zisk sedem miliárd austrálskych dolárov a zabezpečuje zamestnanie pre 70.000 Austrálčanov v sektoroch, ako je cestovný ruch, tvrdia experti.

Veľká koralová bariéra – najväčšia koralová štruktúra na svete – vlani zaznamenala najintenzívnejšie blednutie vo svojej histórii. Vybledlo až 90 percent jej rozlohy a vyše 20 percent jej koralov odumrelo.

Viac k témam: Austrália, Veľká koralová bariéra
Zdroj: Webnoviny.sk – Blednutie koralov pripraví Austráliu o milión návštevníkov ročne © SITA Všetky práva vyhradené.

15. apríla 2017