Blanár zastúpi Fica na mierovej konferencii pre Ukrajinu, minister zdôraznil potrebu početnej medzinárodnej účasti

526278_654008a35ccb5142092311 676x451.jpg

28.5.2024 (SITA.sk) – Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) bude zastupovať predsedu vlády Roberta Fica na júnovej mierovej konferencii pre Ukrajinu, ktorá sa uskutoční vo Švajčiarsku.

Účasť globálnych hráčov

Minister o tom informoval na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, kde šéfovia diplomacií rokovali o situácií na Ukrajine a tiež na Blízkom východe. Blanár zdôraznil, že na mierovom summite by sa mali zúčastniť aj globálni hráči, akým je napríklad Čína.

Bez relevantnej a početnej medzinárodnej účasti je nemožné garantovať akýkoľvek výsledok,“ vyhlásil šéf rezortu diplomacie a dodal, že pre mierové úsilie je potrebná aj ochota Ruskej federácie. Tá však nateraz deklaruje, že sa na švajčiarskom mierovom rokovaní nezúčastní.

Pomoc Ukrajine

Počúvame však informácie, že mierová konferencia by mala pokračovať ďalším kolom v Saudskej Arábii, na ktorú by malo dostať pozvánku aj Rusko,“ informoval Blanár.

Na rokovaní sa online formou zúčastnil aj ukrajinský minister Dmytro Kuleba, ktorý súčasne požiadal západné krajiny o ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot. Za Slovensko Blanár opätovne deklaroval, že Slovensko nebude Ukrajinu podporovať vojensky a zostáva verné hľadaniu mierových riešení.

Posilnenie práv Palestíny

Minister zahraničných vecí sa zúčastnil aj na stretnutí k podpore politického riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Zdôraznil potrebu prímeria, humanitárnej pomoci a dvojštátneho riešenia.

Slovensko preto hlasovalo vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN) aj za posilnenie práv Palestíny v OSN. Je to dôležité nielen pre Palestínu, ale súčasne pre samotný Izrael a dosiahnutie udržateľného mieru,“ uviedol Blanár

Konferencia na podporu Sýrie

Minister sa stretol aj s ministrami zahraničných vecí neformálneho zoskupenia štátov východného krídla NATO, takzvanej Bukureštskej deviatky. Témou rokovania boli prípravy júlového summitu NATO vo Washingtone. Témou boli aj posilnenie obrany východného krídla, zvýšenie hybridných aktivít Ruska v Pobaltí a perspektívy ukončenia vojnového konfliktu na Ukrajine.

Šéf slovenskej diplomacie sa zúčastnil aj ôsmej Bruselskej donorskej konferencie na podporu Sýrie a regiónu. Tam deklaroval pripravenosť SR prispieť do balíka humanitárnej pomoci k stabilizácii pomerov v región pre prevenciu nelegálnej migrácie s bezpečnostnými dopadmi na Európu.

Viac k témam: mierová konferencia, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Premiér Slovenskej republiky, Samit NATO, ukrajinský minister zahraničných vecí
Zdroj: SITA.sk – Blanár zastúpi Fica na mierovej konferencii pre Ukrajinu, minister zdôraznil potrebu početnej medzinárodnej účasti © SITA Všetky práva vyhradené.

28. mája 2024