Bezplatná poradňa komory exekútorov pomohla už tísickam ľudí

V rámci vlastných osvetových aktivít komora ľuďom neustále pripomína, že za svoje dlhy nesie každý občan zodpovednosť a bude ich raz musieť zaplatiť.BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Bezplatná poradňa Slovenskej komory exekútorov pomohla počas trojročnej existencie vyše 3 000 ľuďom v exekúcii. Do sídla komory osobne prišlo 231 občanov, ďalších 2780 kontaktovalo komoru prostredníctvom e-mailu. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

„Tri roky pôsobenia bezplatnej poradne pre občanov v exekúcii jasne ukázali jej opodstatnenie. V mnohých prípadoch sa podarilo celý postup urýchliť a dlžníci tak neutrpeli ďalšiu finančnú ujmu. V prevádzke poradne, ako aj v ďalších osvetových a vzdelávacích aktivitách v rámci nášho programu Bližšie k ľuďom, budeme určite pokračovať. Presadzovanie princípov spravodlivosti, transparentnosti a ústretovosti ostáva jedným z hlavných cieľov komory,“ povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Bezplatná poradňa je určená výhradne pre ľudí v exekúcii. „Mnohí sa zaujímajú, či v ich konkrétnych prípadoch postupoval exekútor oprávnene, napríklad pri výpočte svojich nárokov. Neustále vysvetľujeme, že len náklady na založenie a vedenie spisu sa pri splnení všetkých zákonných náležitostí pohybujú v desiatkach eur. Súdny exekútor totiž nie je zamestnancom štátu a chod úradu, vrátane napríklad platov zamestnancov, energií či nákladov na archiváciu, musí hradiť sám,“ vysvetlil Paller.

V rámci vlastných osvetových aktivít komora ľuďom neustále pripomína, že za svoje dlhy nesie každý občan zodpovednosť a bude ich raz musieť zaplatiť. „Viaceré právne úpravy v posledných rokoch posunuli rovnováhu medzi právami dlžníkov a veriteľov v prospech dlžníkov. Niektorí občania z toho nadobúdajú mylný pocit, že ich záväzky za nich vyrieši niekto iný. Neraz to vyústi do zatajovania sa, nepreberania pošty či nekomunikácie s exekútorom. Jediné, čo sa však v takom prípade určite stane, je predraženie ich exekúcie,“ poznamenal Paller.

Vzhľadom na to, že mnohé podnety od občanov sa opakovali, zaviedla komora v marci 2015 aj osobitnú formu poradne na svojom webe www.ske.sk. V nej zverejňuje modelové a najčastejšie prípady ľudí, spolu s radou, ako postupovať ďalej.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016