Bašternák je vraj kľúčový človek, drží koalíciu za časť tela

Podľa poslankyne OĽaNO-NOVA Veroniky Remišovej je kauza Bašternák o nefunkčných inštitúciách.

BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) – Ladislav Bašternák je kľúčovým mužom v SR. Počas rozpravy na mimoriadnej schôdzi o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi to vyhlásil poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Drží predstaviteľov koalície za istú časť tela,“ povedal. Podľa Rajtára Bašternák udržuje vzťahy s Kaliňákom, prenajíma byt premiérovi Robertovi Ficovi pravdepodobne aj exministrovi obrany Martinovi Glváčovi. Tiež je previazaný na niektorých prokurátorov. Policajná razia v jeho nehnuteľnostiach bola podľa neho divadlom, podobne, ako to bolo v kauze Váhostav. „Po roku Juraj Široký nebol obvinený, z troch obvinených manažérov boli dvaja obvinenia zbavení,“ zdôraznil Rajtár. Podľa neho je v tomto prípade dôležité, aby občania nestratili dôveru v políciu a štát. Odvolanie Kaliňáka z funkcie je podľa neho prvým krokom k tomu.

Odporúčame:

Opozícia odvoláva Kaliňáka, Lipšič čítal z listu policajta

Fico vychválil Kaliňáka, opozícia len kydá hnoj

Koalícia opäť Kaliňáka podrží, v kauze je veľa otáznikov

Obrazom: Polícia robila raziu u podnikateľa Bašternáka

Asistent poslanca Rajtára ľutuje, že si pozrel účet Kaliňáka

Smeru ublížila kauza Bašternák. #Sieť ide ku dnu

Obrazom: Tisíce demonštrantov opäť žiadali demisiu Kaliňáka

Zo 650-tisíc na 10,5 milióna. Matovič ukázal príjmy Kaliňáka

Opozícia vytiahla na ministra Kaliňáka ďalší jeho kšeft

Prokurátori z kauzy Kaliňák majú prepojenie na Bašternáka

Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) je kauza Bašternák o zlyhávajúcich a nefunkčných inštitúciách. „Len tak sa mohlo stať, že Bašternákove neoprávnené vratky DPH sa nevyšetrili, pretože niekto na polícii, ktorá má byť vždy na strane ľudí a nie jedného ‚nášho človeka‘, vyšetrovanie zastavil,“ povedala. Inštitúcia, ktorá má hájiť záujem ľudí, sa zasa podľa Remišovej postavila len za toho jedného „nášho človeka„. „Je nemysliteľné, aby občania mohli mať dôveru v inštitúciu a políciu, ktorá má vyšetriť ministra, ktorý zároveň inštitúcii šéfuje, v inštitúciu, ktorej hlava obhajuje zubami-nechtami vyšetrovaného človeka a vopred hovorí o nezmyselnosti obvinení,“ dodala Remišová.

Lucia Nicholsonová (SaS) označila Kaliňáka za „hanbu tejto krajiny“. „Stal sa symbolom korupcie a zlodejov,“ vyhlásila s tým, že aj jeho vinou Slovensko už nie je právnym štátom. „Robíte z ľudí hlupákov, kradnete im ich krajinu,“ dodala s tým, že pokiaľ budú ľudia ako on vo funkciách, hrozí, že zo Slovenska odídu všetci slušní ľudia a ostane tu len „lúza, zlodeji a extrémisti„.

Obrazom: Policajná razia v objektoch spojených s Bašternákom

Opozícia žiada hlavu Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver od Tatra banky vo výške 500-tisíc eur. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur. Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve. Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek. Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. júna 2016