Banka v Libérii nezákonne tlačila bankovky, v prípade obžalovali aj syna bývalej prezidentky

404944_liberia 676x445.jpg

MONROVIA 5. marca (WebNoviny.sk) – Syna libérijskej exprezidentky Ellen Johnsonovej Sirleafovej obžalovali z ekonomickej sabotáže v súvislosti s nezákonným tlačením tamojších bankoviek v hodnote miliónov dolárov.

Charles Sirleaf je podozrivý, že si v období 2016 až 2018 privlastnil časť výnosu z tejto činnosti. V tom čase pôsobil ako zástupca guvernéra národnej banky. Spolu s ním obžalovali aj ďalších štyroch bývalých predstaviteľov banky. Dvaja z nich sú na úteku.

Obžalovali ich aj zo zločineckého sprisahania

Sirleafa, bývalého šéfa banky Miltona Weeksa a ďalšieho zamestnanca Dorbora Hagbu v pondelok obžalovali z ekonomickej sabotáže, zneužitia verejných financií a zločineckého sprisahania.

Súd v meste Monrovia im nariadil zostať počas vyšetrovania za mrežami. Ďalší dvaja podozriví Richard Walker a Joseph Dennis unikajú pred spravodlivosťou.

Bankovky v hodnote miliónov dolárov

O prípade informovala audítorská spoločnosť Kroll, ktorá vyšetrovala údajné minuloročné zmiznutie libérijských bankoviek v hodnote viac ako sto miliónov dolárov (v prepočte približne 88 miliónov eur).

Vtedajšie správy uvádzali, že kontajnery s bankovkami zmizli z prístavu a letiska v hlavnom meste krajiny. Spoločnosť Kroll však nenašla žiadne dôkazy o tom, že sa prípad naozaj stal. Namiesto toho zistili, že národná banka vytlačila a priviezla do štátu trikrát viac bankoviek, ako bola oprávnená.

Libéria, ako jedna z najchudobnejších krajín sveta, bojuje s vysokou mierou korupcie. Ellen Johnsonová Sirleafová bola prezidentkou v rokoch 2006 až 2018.

Viac k témam: banka, ekonomická sabotáž, prezidentka, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Banka v Libérii nezákonne tlačila bankovky, v prípade obžalovali aj syna bývalej prezidentky © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2019