António Guterres zložil sľub ako nový generálny tajomník OSN

Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov.NEW YORK 12. decembra (WebNoviny.sk) – Bývalý portugalský premiér António Guterres zložil v pondelok sľub ako nový generálny tajomník Organizácie Spojených národov a stal sa v poradí deviatym šéfom tejto medzinárodnej organizácie.

Funkciu oficiálne prevezme 1. januára 2017 od súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý stál na čele organizácie desať rokov. Guterres sa v sľube zaviazal vykonávať funkciu „iba z hľadiska záujmov OSN“ a neprijímať inštrukcie „od žiadnej vlády ani inej inštitúcie“.

„Je pre mňa hlbokou cťou, že mi členské krajiny dali dôveru,“ povedal Guterres po zložení sľubu. Poznamenal, že preberá funkciu v čase, keď ľudia po celom svete strácajú dôveru vo svojich predstaviteľov a inštitúcie vrátane OSN.

„Nadišiel čas obnoviť vzťahy medzi ľuďmi a ich predstaviteľmi – národnými aj medzinárodnými -, nadišiel čas, aby vedúci predstavitelia počúvali a ukázali, že im záleží na vlastných ľuďoch a na globálnej stabilite a solidarite, od ktorých sme všetci závislí,“ dodal.

Podľa Guterresa tiež „nadišiel čas, aby OSN urobila to isté – priznala svoje nedostatky a zmenila spôsob svojej práce“. Guterres povedal, že v rámci svojho päťročného pôsobenia na čele OSN sa zameria na tri strategické oblasti, kde je potrebná zmena: budovanie a udržiavanie mieru, dosiahnutie udržateľného rozvoja a reformu vnútorného fungovania OSN.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. decembra 2016